20. června 2024

zprávy z Karlovarského kraje

Kauza u Maláčové zavání další šílenou IT zakázkou

KVListy fotokoláž

REKLAMA

Náměstek Maláčové (ČSSD) byl obviněn za nabídnutý směnný obchod se zakázkami, připomínají koňský handl za stovky miliónů korun. Bude probíhat razantní personální řešení jako na Ministerstvu dopravy?

Další zpackaná IT zakázka za stovky miliónů je snad horší než sprostá slova


Seznam Zprávy zjistily nové informace, co stojí za policejní razií a stíháním dvou úředníků na Ministerstvu práce a sociálních věcí. Mělo jít o výměnný obchod: firmy ustoupí z problémové zakázky – a dostanou vydělat jinde.

Policie v pondělí prohledávala kanceláře na Ministerstvu práce a sociálních věcí a obvinila dva podřízené ministryně Jany Maláčové.

Trestně stíháni jsou kvůli veřejné zakázce na systém na výplatu dávek, Seznam Zprávy však nově zjistily, z čeho konkrétně policisté ministerského náměstka Jana Baláče z ČSSD a šéfa kybernetické bezpečnosti úřadu Karla Macka viní.

Podle dvou zdrojů, jejichž informace redakce nezávisle na sobě získala a ověřila, je podstata policejního obvinění v tom, že nabídli jednomu z účastníků tendru – společnosti DXC Technology (dříve Hewlett-Packard) – obchod. Když se stáhne z mnohasetmilionové zakázky na IT systém pro vyplácení dávek, může vyhrát v jiných tendrech.

Pro vysvětlení:

Zakázka na výplatu sociálních dávek je tak trochu prokletým tendrem, který se na ministerstvu vedeném nyní Janou Maláčovou nedaří uzavřít dlouhodobě.

Jak už Seznam Zprávy napsaly v úterý, o zakázku usilují dvě společnosti – DXC Technology a pak OKsystem, který působí na ministerstvu od 90. let.

OKsystem nabídl v soutěži cenu přes 820 milionů, DCX Technology jen 270 milionů. A od té doby vede ministerstvo s DXC Technology spor, jestli tato firma nabídku záměrně nepodhodnotila, jen aby zakázku vyhrála (přičemž skutečná cena by pak během realizace narostla).

Ředitel kyberbezpečnosti ministerstva Karel Macek podle zdrojů Seznam Zpráv před nedávnem kontaktoval svého bývalého kolegu Jiřího Karolyho – někdejšího šéfa IT na ministerstvu, který má kontakty na vedení společnosti DXC Technology.

Na schůzce v kavárně pak od úředníka Macka údajně zaznělo, že když DXC Technology ustoupí ze sporu o zmíněnou zakázku, může na Ministerstvu práce počítat s jinými obchodními příležitostmi. Náměstek Jan Baláč, který má na ministerstvu IT v referátu, o schůzce i o nabídce podle zdrojů Seznam Zpráv věděl.

Někdejší úředník Jiří Karoly však schůzku i nabídku oznámil policii a ta začala Baláče i Macka sledovat.

Detektivové vše zarámovali paragrafem o pletichách při veřejné soutěži, který říká, že je trestné poskytnout, nabídnout nebo slíbit „majetkový nebo jiný prospěch za to, že se zdrží účasti v zadávacím řízení“.

Spolu s obviněním ze zneužití pravomoci úřední osoby je z toho hrozba až dvanácti let vězení.

Seznam Zprávám se ani s jedním z aktérů nepodařilo spojit. Mobil náměstka Baláče zůstává vypnutý, bývalý šéf IT na ministerstvu Karoly (tedy ten, kdo měl nabídku na stažení ze soutěže vyslechnout) svůj telefon nezvedal.

Nereagovala ani firma DXC Technology. Pouze společnost OKsystem poslala prohlášení, že se jí kauza netýká. Byť i v jejím pražském sídle byli v pondělí detektivové.

„Sama společnost a ani žádná osoba spojená se společností OKsystem nebyla obviněna a ani není vedena jako podezřelá. OKsystem prohlašuje, že společnost ani nikdo z jejích pracovníků se nedopustil žádného protiprávního jednání,“ stojí ve stanovisku.

zdroj:seznamzpravy.cz


Rozdíl mezi nabídkami firem OKsystem  a DCX Technology  je neuvěřitelných 550 miliónů korun. Oslovení profesionálové zabývající se IT shodně přirovnávají celou záležitost ke kauze, za kterou padla hlava ministra dopravy Kremlíka.

Odborníci se pozastavují už jen nad tím, jak se erudovaným ministerským úředníkům vůbec podařilo vypsat zakázku, u které je rozdíl v cenách vyšší než půl miliardy.

Co udělá předseda ČSSD Jan Hamáček, nebo Andrej Babiš z pozice předsedy vlády bude otázkou několika příštích dnů nebo týdnů.

 

Copyright © Všechna práva vyhrazena | Newsphere by AF themes.