25. července 2024

zprávy z Karlovarského kraje

Soud zahájil líčení v kauze údajných machinací v ROP Severozápad

REKLAMA

Litoměřice – Ústecký krajský soud dnes zahájil hlavní líčení v kauze údajných machinací v Regionálním operačním programu (ROP) Severozápad. Kauza se týká rozdělování evropských dotací v Ústeckém a Karlovarském kraji. Obžalováno je 27 politiků, podnikatelů a úředníků, kteří podle státního zástupce zmanipulovali evropské dotace ve výši 14 miliard korun.

Proces se koná u soudu v Litoměřicích, protože v budově soudu v Ústí nad Labem chybí velká zasedací místnost. Většina obžalovaných a obhájců přišla na hlavní líčení včas, přesto jednání začalo s téměř hodinovým zpožděním. Obsazena byla všechna místa. V síni chybí pět obžalovaných, podle soudce jejich nepřítomnost není překážkou v zahájení líčení.

Mezi vyjmenovanými trestnými činy je poškození finančních zájmů Evropské unie, zločin zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě, zločin vydírání a další.

Obžalobu podalo Vrchní státní zastupitelství v Praze loni v červnu. „Převážně pro trestnou činnost spočívající v sofistikovaném ovlivňování hodnotícího procesu výběru projektů soutěžících o dotace Regionálního operačního programu NUTS II Severozápad a doprovodnou trestnou činnost,“ sdělil tehdy ČTK žalobce Tomáš Minx.

Obhájce bývalého náměstka karlovarského hejtmana Petra Navrátila Jiří Schüller navrhoval odročení hlavního líčení a podal návrh na podjatost předsedy senátu Jiřího Blažka. Senát rozhodl, že Blažek není vyloučen z věci.. Advokát někdejšího hejtmana Ústeckého kraje Jiřího Šulce Daniel Volák požádal o vynětí jeho případu z celé kauzy. Šulc dnes nepřišel, podle Voláka trpí mnoha nemocemi a není podle lékařů schopen se účastnit líčení. Blažek řekl, že návrh na vyloučení k samostatnému projednání zváží. Státní zástupce krátce před 11:00 začal číst obžalobu, která má zhruba 130 stran.

Mezi obžalovanými jsou ve své době vlivní podnikatelé Alexandr Novák (bývalý senátor za ODS a starosta Chomutova, který už byl ve vězení) či Daniel Ježek a bývalí sociálnědemokratičtí hejtmani Ústeckého kraje Jana Vaňhová a Karlovarského kraje Josef Novotný a další politici. S vyšetřovateli spolupracoval jeden z obžalovaných, bývalý ředitel dotačního úřadu Petr Kušnierz.

Novák s Ježkem byli v minulosti klíčovými postavami politicko-podnikatelského prostředí Ústeckého kraje. Kouda byl prvním náměstkem ústecké hejtmanky, obdobně působil v karlovarském regionu Tomáš Hybner. Vráblík byl ředitel úřadu spravujícího dotace.

Nejpřísnější právní kvalifikací je v podané obžalobě trestný čin zneužití pravomoci úřední osoby spáchaný ve prospěch organizované skupiny. Trestní sazba je v takovém případě stanovena v rozmezí pět až 12 let. S vyšetřovateli spolupracuje jeden z obviněných, bývalý ředitel dotačního úřadu Petr Kušnierz.

Kauza se týká období od května 2008 do září 2011. Program byl kvůli neprůhlednému rozdělování peněz a chybám v projektech téměř dva roky pozastaven. EU vyměřila za chyby už dříve sankci 2,7 miliardy korun.

Ústecký kraj v případě uplatňuje škodu 133 milionů korun, náhradu uplatňuje také Karlovarský kraj a ministerstvo financí. Řízení ve věci zahájil ústecký krajský soud na konci roku 2013.

zdroj:ČTK


KOMNETÁŘ KVL

Karlovarská media zarytě mlčí.

Dobré vztahy mezi některými aktéry stamiliardové kauzy a současnými politiky z Karlových Varů jsou až dech beroucí. Když si lidé uvědomí souvislosti politických neviňátek, která hospodaří s jejich penězi, musí být zcela klidní. A protože v Karlových Varech ani jeden nebydlí, je každému jasné, jak moc jim na městě, kde dělají politiků záleží, asi stejně jako těm, kteří je zvolili.

 

Copyright © Všechna práva vyhrazena | Newsphere by AF themes.