Kongres ODS: Krutá pravda od Novotného, Vondrovi ptáci a velký posun dopředu

REKLAMA

Vypadalo to, že kongres Občanské demokratické strany bude nuda. Šéf strany Petr Fiala neměl protikandidáta, stejně tak bývalá 1. místopředsedkyně Alexandra Udženija. A nakonec to bylo poněkud jinak. Pro budoucnost ODS je to zpráva pozitivní – a pro celou opozici ostatně také.

Tak předně je tu projev Petra Fialy. Sebevědomý a s vizí. Je tak vzdálený od Harryho Pottera Andreje Babiše, že by k překonání té propasti nestačila ani kouzla lorda Voldemorta. S tím, že Fiala si ten svůj projev navíc napsal sám, což by český premiér nikdy v životě nedokázal. Fiala dal najevo, že chce být úspěšným lídrem, ukázal také, jak moc na sobě za ty roky zapracoval, a jednoznačně si zaslouží uznání.

Velmi pozitivním signálem je také účast zástupců TOP 09, STAN i KDU-ČSL. Končící předseda křesťanských demokratů Marek Výborný, předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová i lídr STAN Vít Rakušan, ti všichni dali najevo ochotu ke spolupráci. Na sněmu Pirátů, který se konal před týdnem, přitom hovořil pouze Rakušan, je tedy zjevné, že blízká spolupráce a předvolební koalice se budou rodit jinde.

Asi největším překvapením byl neslavný konec 1. místopředsedkyně. Udženija neměla protikandidáta, i přesto ale zvolena nebyla. Znamená to, že se delegáti jasně rozhodli, že do vedení nepatří, a značně tak oslabili názorový proud, který reprezentovala. Jednalo se zejména o snahu o „vstřícnější přístup“ vůči hnutí ANO s vidinou toho, že by ODS mohla dělat Babišově straně doplňkovou koaliční stranu. Ti, kdo Udženiji nefandili, nejspíše také vítají, že ve vedení strany nebude ani Jan Skopeček.

O velký rozruch se postaral řeporyjský starosta Pavel Novotný. Ve svém projevu doslova vynadal svým stranickým kolegům a nutno říci, že v mnohém právem. Jasně pojmenoval neschopnost mnohých z nich zaujmout média a komunikovat. To je přesně to, co řadě kandidátů chybělo a chybí, a pokud má strana být doopravdy úspěšná, musí se to změnit. „Proč všichni víte, kdo jsem já, ale já nevím, kdo jste vy?“ ptal se Novotný.

Po nezvolení Udženiji bude nyní ODS vládnout tandem Petr Fiala–Zbyněk Stanjura. Současný předseda poslaneckého klubu ODS bude nepochybně krýt Fialovi záda tak, jak to předseda potřebuje. Je to zkušený a racionální politik. Je škoda, že ve vedení nezasedne Miroslava Němcová, která se sama nominace vzdala. Ukázala ovšem, stejně jako Skopeček, že stojí za podporou kandidáta z jejího kraje.

Jak se očekávalo, všechny zaujal Alexandr Vondra. Ten do vedení ODS jednoznačně patří a dokázal to nejen svým skvělým výsledkem v eurovolbách, ale zejména projevem, o němž se rozhodně bude ještě mluvit. Jasně deklaroval snahu o zakotvení České republiky v euroatlantických vazbách a jeho návrh na vybudování americké letecké základny v Ostravě si zaslouží pochvalu. Dá se očekávat, že vzbudí velkou nevoli na naší ruské frontě. A nezapomněl ani na svou lásku k ornitologii.

Jasným signálem, že se jedná o úspěšný kongres opoziční strany, který by mohl ohrozit hegemonii hnutí ANO, je podivné chování marketingového týmu premiéra. Jde o hysterii na sociálních sítích Andreje Babiše, která bude jistě pokračovat i v nedělním „Čau lidi“. Andrej Babiš nejenže naprosto rétoricky, intelektuálně a samozřejmě ani morálně nestačí na Petra Fialu, ale jeho tým se protentokrát spíše ztrapňoval. Sdílení nesmyslných dokumentů nahraných na uložto.cz jednoznačně odpovídá úrovni, jakou představitelé hnutí ANO mají.

A nakonec – ODS bude jistě kritizována za to, že ve vedení strany nezasedne žádná žena. Je to sice už poněkud trapné a ohrané, protože kdyby tam zůstala Udženija, ozývali by se ti samí kritici. To, co je skutečným problémem a co by strana opravdu měla změnit, je fakt, že ji nikde nereprezentuje žádný zástupce těch, kdo se narodili po roce 1989. Oslovit mladou generaci by měli pomoci zástupci této generace. To je úkol, který před ODS stojí, pokud nechce všechny takové voliče Pirátům.

Tento Občanskou demokratickou stranu zcela jistě posílil a dělá ji čitelnější.

zdroj:forum24.cz


komentář KVL

STARÁ PARTA NOVÉ KOUSKY UŽ NEJSPÍŠ NEPŘEDVEDE

ODS se pomalu, ale jistě stává stranou starců, kteří v mnohém o své minulosti mlčí už jen proto, že většina z nich aktivně působila v politice vzhledem k relativně krátké existenci strany, kdy se v naší zemi podle premiéra Babiše rozkradlo hospodářství. Staří politici nechtějí mladé pustit k politickým korytům, ze kterých pošilhávají po korytech v zastupitelstvech měst, obcí i krajů. A ti nejambicióznější i s pošramocenou minulostí opět tlačí do parlamentu.

Mnoho členů ODS, kteří hlásají politiku pro podnikatele ale vůbec nepodniká, ale naopak.  Jsou zakořenění v samosprávách a státních organizacích, kde sají státní peníze. Další významná skupina členů ODS podniká výhradně ve státních zakázkách, přilepení na rozpočtech měst, obcí a krajů.

Těch pravých  podnikatelů, kteří se živí nezávisle na státních penězích a s vlastní, skvělou podnikatelskou myšlenkou je v ODS oproti minulosti jako šafránu. Opravdoví podnikatele už ODS v několika vlnách opustili, mnoho jich odešlo do jiných politických subjektů. ODS má za sebou mnoho korupčních skandálů a staří známí se stále v ODS vyhřívají na trůnech, ke kterým jim dopomohli zklamaní podnikatelé (ti poctiví).

Mnoho “šíbrů” z ODS má ještě doma schované “rudé knížky.” Možná se ještě budou hodit. Lidi narození v roce 1969 a mladší nemohou mít komunistický cejch, ale těch je u ODS na významných pozicích jen málo.

Občané České republiky vděčí ODS nikoliv za tolik vzácnou svobodu, ale především za nízkou kupní sílu, za kterou by se i komunisti museli stydět. Byla to právě ODS, která vládla v době, kdy slibovala to, že na pár let doženeme západ. Dnes by asi takovým slibům už nikdo neuvěřil.

Po třiceti letech si mnoho Čechů svobodu může užívat cestováním už jen prstem po mapě. 


A co na to pan premiér?

zdroj:ČT