20. června 2024

zprávy z Karlovarského kraje

Kostel Povýšení sv. Kříže

REKLAMA

Kostel Povýšení svatého Kříže se nachází na náměstí 17.listopadu v Karlových Varech – Rybářích.

Tento kostel byl postaven roku 1904 – 1906. Podle plánu architekta K. Schadena ho postavili Norbert s Aloisem Sichertovými pocházející z Rybář. Stavba tvoří neorientovanou pseudorománskou baziliku z pálených cihel. Tvořená hlavní lodi s úzkými postranními loděmi a pultovými střechami je zakončena trojapsidálním závěrem. Při vstupního průčelí kostela stojí hranolová zvonová věž s kruhovými hodinami.

Vnitřní zařízení pochází z doby vzniku 1906 provedené J. Krejčíkem podle návrhu A. Cechnera. Výmalba interiéru kostela je od V. Hartmanna z roku 1948.  V kostele je umístěna část barokního inventáře ze zrušeného kostela Nanebevzetí Panny Marie ve Svatoboru.

Díky veřejné sbírce se konečně dočkal 25. května 2019, kostel tří nových zvonů, které byly umístěny  jeřábem na původní místo kostelní věže. Největší zvon se jmenuje Kristus, další dva Josef a Marie. Tyto zvony byly nejdříve požehnány biskupem a faráři a umístěny do věže. Po vysvěcení se obecenstvo odebralo do kostela, kde se odsloužila mše. Byl to velký okamžik nádherného dění.

Ke kostelu náleží římskokatolická farnost. Úkolem farnosti je poskytování duchovního zázemí pro římskokatolické křesťany, žijící na jejím území. Konají se zde pravidelné bohoslužby.

 

 

Copyright © Všechna práva vyhrazena | Newsphere by AF themes.