22. května 2024

zprávy z Karlovarského kraje

Kostel sv. Václava v Radošově

REKLAMA

Kostel sv. Václava, byl postaven v první polovině 14 století, nad řekou Ohří uprostřed vsi Radošova.  Byl původní farní gotický kostel. Barokně byl přestavěn v roce 1858 klasicky upraven. Po válce 1945 kostel přestal být a začal chátrat. Kostel převzala Kyselka a postupně prochází obnovou.

Zvelebeno bylo i vnitřní zařízení kostela. Na svátek patrona sv. Václava byly dne 28.září, každoročně pořádány slavnosti. Ve druhé polovině dvacátého století, byl zrušen zdejší farnost a přidělen ke kostelu sv. Michaela Archanděla v Ostrově.

Ve věži jsou umístěny strojní hodiny. Po sedmdesátých letech přestali hodiny tikat.

A to ještě nabylo vše, při té smůle v roce 1742 shořel dřevěný most, který byl spálen francouzským vojskem.

 

Roku 1753 musel být znovu postaven. Nábřežní pilíře byly vyzděny z lomového kamene a dřevěné horní konstrukce zůstala zachována. V roce 1986 za nevyjasněných okolností zcela shořela. Konečně v roce 2001 započala dlouho připravovaná obnova mostu.

Dřevěný krytý most přes řeku Ohři byla slavnostně dokončena a uveden do provozu 30. září 2003.

Dnes nádherný jedinečný most v Radošově.

 

 

V historii o věžních hodinách vypráví hodinář František Hrubý, který je dával do provozu s kamarády. František a další tři vystoupli do věže aby zjistili proč hodinový stroj nešlape. Zjistili výtrusy z poštolek, které museli vyčistit. Dále dolaďování stroje, mazání a úpravy ručiček to vše trvalo čtyři dny. Každý den museli vyšlapovat na věž. Ale pak velká radost, když každou čtvrt hodinu na věži kostela, hodiny odbíjejí. Hodiny šlapou jak švýcarské hodinky.

Veřejná sbírka na opravu kostela – můžete vhodit peníze přímo do pokladničky v kostele, nebo v budově obecného úřadu.

Copyright © Všechna práva vyhrazena | Newsphere by AF themes.