14. června 2024

zprávy z Karlovarského kraje

Kostel sv. Michaela Archanděla

REKLAMA

Pod zříceninou Andělské hory se nachází kostel sv. Michaela Archanděla.

Tento  gotický kostel, zde stojí od roku 1487 na místě starší stavby pod hradem Andělské hory. V roce 1641 vyhořel a po druhé v roce 1720 s celím městečkem a zároveň s hradem. Po té byl kostel městský farní sv. Michaela Archanděla vybaven inventářem, dnes nedochovaným zařízením. Na střeše kostela se nachází zvonička s jehlancovou stříškou.  Vnitřní zařízení kostela je z doby 1894, který vytvořil Pražský malíř Zikmund Rudl. Obdélníková okna mají segmentové záklenky.

Michael Archanděl je patronem celé katolické církve, německého národa a vojáků. Za svého ochránce si ho vybrali lékaři, malíři, skláři, pekaři a kupci. Jeho věřící slaví památku od pátého století, vždy 29. září, kdy papež Lev I. vysvětil kostel s jeho jménem v Římě. Mluví se o něm jako  důvěrníku Božím, který předává pokyny přímo od Pána. Zobrazuje se často s mečem, který zahubí draka, jako symbol zla u jeho noho

Kostel je chloubou malého městečka.

 

V polovině devatenáctého století byl původní hřbitov od farního kostela přeložen k opuštěnému poutnímu kostelu Nejsvětější Trojice.

Tento kostel byl postaven 1646, podle návrhu G. Alliprondiho polírem Stuplem. Kostel měl původně tři kaple. v devatenáctém století se založení hřbitova, byly sneseny kaple u jihozápadní zdi.

Provedla se rozsáhlá rekonstrukce objektu. Poutní kostel slouží jako infocentrum a pořádání kulturních akcí.

 

Copyright © Všechna práva vyhrazena | Newsphere by AF themes.