20. června 2024

zprávy z Karlovarského kraje

Kotlíková dotace pro občany Karlovarský kraje

Karlovarské listy

REKLAMA

Kotlíkové dotace dorazily i do Karlovarska. Kdo bude o peníze na výměnu neekologického kotle žádat si  musí počkat asi  až do jara, ale pak může získat až 150 tisíc korun na jednu dotaci.

Karlovarský kraj podá žádost o dotaci z Operačního programu Životního prostředí na výměny starých kotlíků a výše dotace by mohla dosáhnout částky až 67 milionů. V kraji by se tak mohlo vyměnit až 440 kotlů na tuhá paliva. Do konce září budou známy základní parametry. Pak budou  informovány obce s rozšířenou působností.

Podle krajského radního Hory budou smlouvy se státem o poskytnutí dotací uzavírány na přelomu prosince a ledna, v březnu 2016 už by pak mohli o dotace žádat všichni občané regionu.

Kraj má také z toho, že nebude zájem obyvatel dostatečný, aby pokryl výši dotace od státu. Pokud by  kraje částku nevyčerpaly, hrozily by jim vysoké sankce. „Cílem projektu je snížit emise z lokálního vytápění domácností a snížit znečištění ovzduší prostřednictvím výměny stávajících kotlů na pevná paliva například za nové kotle na pevná paliva, tepelná čerpadla, plynové kondenzační kotle, ale v úvahu budou přicházet i s tím související mikroenergetická opatření,“ vysvětlila krajská mluvčí Jana Pavlíková.

Evropská dotace bude činit 70 až 85 procent z celkové částky maximálních výdajů do výše 150 tisíc korun. Na jeden projekt je to tedy nejvíce 127 tisíc 500 korun. Zbytek peněz tak doplatí žadatel.

 

Copyright © Všechna práva vyhrazena | Newsphere by AF themes.