13. července 2024

zprávy z Karlovarského kraje

Upravený rozpočet kraje vadí opozici

kvlisty

REKLAMA

Těsně před schvalováním krajského rozpočtu pro příští rok se mezi krajskou koalicí a opozicí rozhořel spor. Bývalá krajská vláda totiž rozpočet připravila, schválila a vyvěsila. Jenomže nové vedení hejtmanství jej přepracovalo a schodek výrazně snížilo.

Zatímco nová koalice to považuje za svůj první úspěch, opozice, která na původní rozpočtové krajské verzi pracovala týdny, je rozladěna.

„Snaha za každou cenu zničit i dobře připravené věci přináší mnoho problémů. Tím největším je amatérský přístup k přípravě rozpočtu,“ tvrdí Starostové a nezávislí.

Jenomže nové krajské vedení si stojí na svém. „Díky intenzivní práci na revizi návrhu krajského rozpočtu pro rok 2017 se krajským radním podařilo sérií opatření snížit původně plánovaný schodek ve výši jedné miliardy o celou jednu třetinu. Omezí se přitom jen zbytné výdaje, zásadní investice zůstávají zachovány,“ vysvětlila hejtmanka Jana Vildumetzová (ODS/ANO). Bývalé vedení kraje připravilo podle ní rozpočet se schodkem přes jednu miliardu korun, což je naprosto nepřijatelné. „Proto jsme okamžitě po ustavujícím zastupitelstvu 22. listopadu začali pracovat na revizi rozpočtu a hledat možnosti, aby byl schodek nižší. V rekordním čase jsme jej dokázali snížit na nynějších 698 milionů korun, což považuji za velký úspěch a děkuji za to kolegům radním,“ zdůraznila hejtmanka. Návrh úprav rozpočtu už prošel i finančním výborem a v úterý 20. prosince by se jím mělo zabývat krajské zastupitelstvo.

Podle hejtmanky Vildumetzové dospěla krajská rada ke snížení schodku kraje především úsporami ve výdajích krajského úřadu.

„Navrhované příjmy krajského rozpočtu by mohly činit 4,9 miliardy korun, výdaje pak 5,6 miliardy. Krytí schodku je zajištěno z přebytku příjmů a financováním z Fondu budoucnosti a úvěru,“ vysvětlila. Vedení Karlovarského kraje také počítá s tím, že v letošním roce skončí hospodaření s přebytkem a tyto finanční prostředky budou v roce 2017 zapojeny do rozpočtu. „Pro nás je prioritou zastavit zadlužování se Karlovarského kraje, snižování běžných výdajů a řádné hospodaření. Chceme také dosáhnout úspor v rámci organizací zřizovaných krajem, proto budeme velmi bedlivě kontrolovat jejich hospodářské výsledky. Týká se to například Karlovarské krajské nemocnice nebo společnosti Údržba silnic Karlovarského kraje,“ zdůraznila hejtmanka Vildumetzová. Největší krajskou investicí pro příští rok zůstává dostavba chebské nemocnice.

Opozice protestuje: Zastavíte investice

Snaha hnutí ANO připravit za každou cenu vyrovnaný rozpočet ukazuje podle Starostů a Nezávislých nezkušenost s řízením tak velkých celků, jako jsou kraje, navíc ve věcech tak odlišných od řízení firmy. „Rozpočet připravený doslouživší krajskou vládou totiž sice byl na první pohled velmi schodkový, při bližším pohledu však byl takto navržený proto, že se předfinancovaly budoucí projektové investice v příštích letech. Peníze by se do krajského rozpočtu v následujících letech vracely zpět,“ stojí v prohlášení Starostů a Nezávislých.

číst více…

Zdroj: karlovarsky.denik.cz

Copyright © Všechna práva vyhrazena | Newsphere by AF themes.