13. července 2024

zprávy z Karlovarského kraje

Krajská opozice žádá hejtmana, aby s vládou řešil ceny energií a pohonných hmot

(Karlovy Vary, 29.3.2022)

Složitá životní situace obyvatel České republiky se stala další třecí plochou koalice a opozice v Karlovarském kraji. Zastupitelé za hnutí ANO totiž žádají hejtmana a vedení kraje, aby vyvinul tlak na vládu a přiměl ji k řešení neúnosně vysokých cen energií a pohonných hmot. Hejtman to ale odmítá a tvrdí, že nemůže vládě nic nařizovat.„Žádali jsme schválit usnesení, ve kterém se ukládá hejtmanovi Petrovi Kulhánkovi odeslat dopis premiérovi a vládě ČR s požadavkem na řešení vzniklé situace například přijetím návrhu na snížení DPH u energií a spotřební daně a DPH u pohonných hmot. Dále navrhujeme mimo jiné plošné odpuštění poplatku z obnovitelných zdrojů a celou tuto problematiku řešit také v rámci Asociace krajů, která může rovněž na vládu s těmito požadavky tlačit,“ vysvětluje krajský opoziční zastupitel Martin Hurajčík (ANO).

Ten společně s dalšími opozičními zastupiteli poukazuje na skutečnost, že v krajském zastupitelstvu sedí celá řada starostů, kteří by se měli snažit maximálně pomoci svým obyvatelům. „To ale patrně není v jejich zájmu a opět dokazují, že jsou jim problémy obyčejných lidí úplně ukradené. Jinak si neumím vysvětlit, proč se tolik brání vytvářet tlak na vládu, která je navíc složená z jejich partajních kolegů a kamarádů a proč se tolik brání řešit tento velký problém milionů lidí,“ dodává krajská zastupitelka za ANO Gabriela Dostálová.

A zatímco opozice chce bojovat a snaží se přimět vládu alespoň k částečnému plošnému opatření, které ulehčí těžce zkoušeným českým rodinám, hejtman označuje tyto snahy jako opoziční výstřel do tmy.

„Je nám všem jasné, že řada domácností má a bude mít existenční problémy a je třeba to urychleně řešit, což se děje na všech úrovních. Návrh části zastupitelů proto považujeme za „výstřel do tmy“, jde o zbytečnou výzvu vládě, aby se začala zabývat něčím, co už v těchto dnech probíhá,“ uvedl hejtman Petr Kulhánek.

S tím ale v žádném případě opozice nesouhlasí a poukazuje na vládní snahu pomoci cíleně pouze potřebným. To jsou vládními představiteli neustále omílané nejrůznější dávky, na které ale rozhodně nemají nárok všichni, což dělá rozdíly mezi chudými a bohatými. „Vracíme se do socialismu, kdy se bohatým bere a chudým dává, přestože platit musí všichni. Nejhorší na tom je skutečnost, že největší dopady toto bude mít na střední třídu, která se postupně vytratí a hlavně zchudne. Střední třída nebo vrstva obyvatelstva jsou ti poslušní, co pracují, platí daně a vše si hradí ze svého příjmu. Nechce žádné dávky, dokáže šetřit, a když je špatně, tak do těchto úspor sáhne. V současné situaci ale tato střední vrstva rychle o své úspory přijde, ale na nejrůznější vládní dávky nedosáhne a velké množství poctivých a pracujících lidí se může dostat do ekonomických problémů a to je pro ně demotivující. S tím logicky nemůžeme souhlasit a rozhodně to nepovažujeme za výstřel do tmy,“ dodal další opoziční zastupitel Jan Vrba (ANO).

Opozice na závěr upozornila ještě na jednu zajímavost a poděkovala starostovi Aše Daliboru Blažkovi, který jako jediný z krajské vládnoucí koalice hlasoval pro usnesení opozice a přiklonil se tak k názoru, že je třeba na vládu ČR ohledně snížení cen tepla a energií tlačit. „Starosta Aše potvrdil, že enormní zdražení tepla se dotkne nejen domácností, ale i městských zařízení a proto hlasoval pro náš návrh. Smutné ale je, že se nezapojil do diskuse a nesnažil se své koaliční partnery o správnosti a oprávněnosti našeho návrhu a požadavku na usnesení přesvědčit,“ dodala Gabriela Dostálová.


KOMENTÁŘ KVL

Hejtman Kulhánek historicky  stál za mnoha výzvami a tématy, která se později ukázala jako prázdná, populická a předvolební gesta sloužící hlavně k jeho zviditelnění. Skutečná gesta, která by podpořila stále více živořící občany Karlovarského kraje se politik zvyklí jen na svou mediální pozornost, snaží označit napsání dopisu na podporu občanů jako výstřel do tmy. To, že v Karlovarském kraji za poctivou práci dostávají lidé almužnu, za kterou lze jen s tíhou vyžít je vizitkou především politiků. Kulhánek je v politice dlouhá léta a musí za svou práci nést odpovědnost. 

Když je pro politika zbytečná výzva ve prospěch lidí, tak je takový politik zbytečný.

Copyright © Všechna práva vyhrazena | Newsphere by AF themes.