Máme vakcínu proti covidu, hlásí Rusové

REKLAMA

Rusko oznámilo, že vyvinulo vlastní vakcínu proti koronaviru. Podle listu Kommersant všichni dobrovolníci, kteří se jí nechali naočkovat, získali imunitu proti covidu-19 a cítí se „normálně“. Z kliniky, kde se vakcína testovala, propustili první skupinu minulý týden, druhou skupinu v pondělí. První skupina přitom dostala jednu dávku vakcíny, druhá dvě.

Látku vyvinuli armádní odborníci a vědci Národního výzkumného centra pro epidemiologii a mikrobiologii N. F. Gamaleiho. „Odborníci ji už vyhodnotili. Všichni dobrovolníci si vytvořili imunitu a cítí se normálně. Takže první domácí vakcína na nový koronavirus je hotová,“ oznámil Ruslan Calikov, první náměstek ruského ministra obrany, v rozhovoru pro týdeník Argumenty i fakty. Testy podle týdeníku prošlo 43 dobrovolníků.

Klinické testování tekutých a lyofilizovaných vakcín bylo povoleno v červnu. Podle agentury TASS ruské ministerstvo průmyslu a obchodu 30. června předložilo ministerstvu zdravotnictví dokumenty potřebné k registraci vakcíny.

Rusko je podle Univerzity Johnse Hopkinse čtvrtou nejvíce zasaženou zemí světa z hlediska absolutního počtu případů po USA, Brazílii a Indii.

Infekcí ubývá

V počtu úmrtí je na 12. příčce, pokud jde ale o úmrtí na počet obyvatel, pak je Rusko nyní až na 39. místě. Počet nových případů nákazy podle webu Worldometer druhý den po sobě klesl pod šest tisíc.

zdroj:právo/novinky.cz/