25. července 2024

zprávy z Karlovarského kraje

Mladá kopřiva může být zázrakem

KVListy

REKLAMA

Obtížný plevel, který vás popálí, nebo užitečná bylina, která vám zachrání zdraví? Kopřiva je obojím! Zejména mladé rostlinky této žahavé krásky, které právě teď najdete na zahradě, jsou extrémně zdravé a plné vitamínů.

Léčivé účinky kopřivy

Klidně by se vám mohl zdát seznam léčivých účinků této žahavky nekonečný a nebyli byste daleko od pravdy. Kopřiva čistí krev a to má samozřejmě pozitivní vliv na fungování všech orgánů v lidském těle. Z toho samého důvodu řeší i zánětlivé onemocnění. Uleví vám od dlouhodobých bolestí hlavy, pomůže s exémem, vyřeší i astma, dnu a je prevencí proti rakovině.

Postavte se jarní únavě s touto bylinkou a uvidíte, že získáte novou energii. Navíc se vám zlepší pleť a kvalita vlasů! Kopřivy jsou léčivé celé, od oddenku přes stonky a listy až po květy. Věděli to už ve starověku, a proto si této bylinky vážili.

Jarní kůra neuškodí, tak nezapomeňte

Kopřivu můžete jíst různě. Můžete si ji přidat do salátu poté, co ji trochu spaříte, aby vás nepopálila. Můžete z ní udělat výborný špenát nebo ji nacpat do velikonoční nádivky. Nejlepší ale bude udělat si léčebnou jarní očistnou kúru pomocí čaje.

Nejdříve natrhejte čerstvé jarní mladé rostlinky, které mají na jaře tu největší sílu. Zalijte vařící vodou v konvi, kterou můžete i zavřít. Na jeden šálek čaje by měly stačit dvě středně velké kopřivy. Nechte louhovat asi 10 minut, sceďte a pijte teplý nebo vlažný. Užívejte 3 šálky nálevu denně po dobu 3 týdnů. Brzy se dostaví pozitivní účinky.

Na sběr kopřiv není nikdy pozdě, dají se krásně usušit a užívat i v zimě.

Copyright © Všechna práva vyhrazena | Newsphere by AF themes.