Proti rýmě Rýmovníkem

REKLAMA

I přes to, že sestaráte o zdravíživotní styl a trápí Vás rýma, můžete zkusit něco, co Vám neublíží, ale může pomoct. I doma si můžete pěstovat zázračný rýmovník a na kapky nebo kapesníky můžete po čase zapomenout.

Rýmovník (Plectranthus amboinicus) známý také pod názvem Mexický eukalyptus nebo třeba Kubánské oregano je léčivá rostlina, která Vám uleví od rýmy a byt zbaví otravného hmyzu. Působí jako přírodní repelent.  Roste do výšky  40 až 60 cm. Listy rostliny mají příjemnou, výraznou vůni připomínající mix meduňky a máty, která skutečně odhání komáry a mouchy. A pokud Vás skutečně trápí rýma? Tak zkuste pár natrhaných listů chvíli inhalovat nebo si je hodit do skleničky a nechat třeba v ložnici. Příjemně voňavé listy můžete používat po celý rok, protože rostlinka velmi rychle dorůstá. Rýmovník se také používá i k výrobě odvaru, který snižuje krevní tlak a snižuje cholesterol. Odvar je možné udělat tak, že jeden průměrně velký list přelijeme 200 ml převařené vody. Dá se pít jako čaj a sladit třeba medem. Při vnějším používání listy pomáhají hojit rány a spáleniny.

NÁVOD NA PĚSTOVÁNÍ:
V našich podmínkách se rýmovník pěstuje jako pokojová rostlina na světlém místě. Však nedoporučuje se ho vystavovat přímému slunečnímu svitu. Rostlinu každoročně (nejlépe na jaře) přesazujeme do o trochu většího květináče do neutrální, propustné půdy (zahradnický substrát, substrát pro pokojové rostliny, substrát na bylinky apod.) Od jara do podzimu přihnojujeme hnojivem na bylinky nebo jiným přírodním hnojivem. Pokud máte možnost, můžete rostlinu přes léto umístit ven na světlé místo a uklidit ji domů až koncem srpna. Na zimu rýmovníku dopřejeme světlé místo a snížíme i zálivku. Když začnou rýmovníku černat listy je nutné zmírnit zálivku. Rostlina nesnáší dlouhodobé přemokření, na toto je třeba dbát. Jinak je celkem nenáročná.