13. června 2024

zprávy z Karlovarského kraje

Naordinujte si neděli plnou nic nedělání

REKLAMA

Neděle = nic nedělat! Jenže, jak si naordinovat odpočinkový víkend ve světě, kde je nulová aktivita považována za znak lenosti nebo nudného života?

Od pondělí do pátku jsme v jednom zápřahu. Už, už si myslíme, že přichází vytoužený odpočinek v podobě pátečního odpoledne, když vtom si uvědomíme, že doma nás namísto relaxu čeká hromada nevypraného prádla, škopek neumytého nádobí a navrch ještě podlaha plná drobků od středeční večeře. Ani v sobotu není situace o poznání lepší. Pohled na zahradu nám připomíná, že je nejvyšší čas, abychom se ponořili do jarních zahrádkářských prací. A neděle? Neděle se nese ve znamení návštěv odrostlých rodinných příslušníků, přátel nebo prarodičů. Suma sumárum prožili jsme další víkend, za který se v moderním světě nemusíme stydět. Byl totiž hektický, plný aktivit a neobsahoval ani náznak nudy. Ve skutečnosti jsme ale vyšťavení, bez energie a možná se tak trošku těšíme na pracovní týden, během kterého se alespoň večery nesou ve znamení pravého odpočinku.

Neděle podle vašeho gusta
Tak moc se snažíme o víkendu stihnout všechno, co jsme zanedbali během pracovního týdne, až ve finále zanedbáme to nejdůležitější – sebe! Rozhodně po vás nechceme, abyste se během víkendu odstřihli od své rodiny, přehlíželi všechny domácí práce a zanedbávali své povinnosti. Spíše se naučte vnímat neděli jako ryze odpočinkový den, při kterém budete dělat pouze to, co vás nabíjí energií a dělá šťastné. Někdo může vyrazit sportovat, jiný zaexperimentuje v kuchyni a upeče výbornou buchtu a najdou se také lidé, kterým největší radost udělá odpočinek na pohovce a sledování seriálu. A víte co? Vůbec to není špatně! Pokud tedy chcete strávit víkend v ryze odpočinkovém módu, nestyďte se za to. Nikde totiž není psáno, co bychom o víkendu (ne)měli dělat.

Proč je zdravé nic nedělat?
Pokud patříte k aktivním lidem, kteří se během týdne nezastaví, je nejvyšší čas sundat nohu z plynu. Lékař Matthew Sleeth, a autor knihy 24/6: A perscription for Healthier Happy Life, zdůrazňuje, že v našem těle proudí krátkodobé stresové hormony, jako je adrenalin, a dlouhodobé stresové hormony. „Jakmile se dobrovolně připravíme o den plný nicnedělání, nedáme tělu šanci, aby tyto hormony zpomalilo a resetovalo se,“ říká lékař v rozhovoru pro CNN. Samozřejmě i v tomto ohledu netlačte na pilu. Není žádoucí, abyste celou neděli fyzicky nic nedělali, zato mentálně byli vyčerpaní z myšlenek na aktivity a pracovní úkoly, které jste během neděle mohli stihnout. Vyplatí se, když i svůj diář přizpůsobíte myšlence volné neděle, díky čemuž se vyhnete zmiňovanému stresu ze „zameškání“. Jednoduše řečeno, rozhodněte se pro volnou neděli už v pondělí, nikoliv v sobotu odpoledne.

Zdroj: GettyImages

Mobil z ruky
Chcete vaši neděli proměnit v hotový ráj na zemi? Pak vám doporučujeme, abyste si naordinovali tzv. digitální detox. Možná vás překvapí, že strávit den bez mobilu v ruce, je poměrně snadné. Pokud ale s myšlenkou naprostého odpojení od světa zápasíte, pomůžou vám mobilní aplikace, které za vás ohlídají, jak dlouho držíte ďábelský přístroj v ruce. Například v aplikaci Moment si nastavíte, kolik času chcete na mobilu denně strávit. V případě, že limit překročíte, aplikace vás ihned upozorní. Dobrou vychytávkou je také Freedom, díky které si můžete zablokovat přístup k aplikacím či internetu. A pozadu nezůstává ani Space, ve kterém si určíte své cíle v oblasti užívání mobilu. Následně můžete sledovat, zda tyto cíle plníte, nebo jste naopak na mobilu častěji, než byste chtěli.

zdroj:marianne.cz

Copyright © Všechna práva vyhrazena | Newsphere by AF themes.