22. června 2024

zprávy z Karlovarského kraje

Návštěva muzea a exkurze v České národní bance

REKLAMA

První celodenní výlet v letošním roce se uskutečnil dne 22. března 2023. Organizaci těchto výletů má nově na starosti paní Milada. Sedm hodin ráno vyjel od Tržnice  autobus plný seniorů do Prahy. Každý výlet s nimi jezdí řidič pan Petr.

V Praze na Hlavním nádraží všichni senioři vystoupili a vydali se směrem k Vodičkově ulici, aby navštívili muzeum fantastických iluzí. Tam si vše vyzkoušeli v expozici optických klamů a velkoformátových triků.

Založil ji v roce 2019 český iluzionista a kouzelník Pavel Kožíšek. Zde si senioři vyzkoušeli legrační iluze, například splynout s obrazem, hlavu mít na talíři nebo jako baletka a jiné legrační exponáty.

Po zábavné prohlídce se odebrali zpět k autobusu a jeli na oběd do restaurace Na Mělnické v Ďáblicích u hřbitova. Tam měli na výběr buď výpečky se zelím, špenátem a dvěma druhy knedlíků – bramborový a houskový. Druhé jídlo byla svíčková s knedlíkem. Po výborném obědě se odebrali k autobusu, nastoupili a pan řidič je zpět odvezl do Prahy navštívit Českou národní banku.

Před bankou si je Miládka, průvodkyně zájezdu, rozdělila na dvě poloviny na prohlídku. Prvních třicet seniorů si převzala průvodkyně paní Ivona a začala vyprávět o této krásné budově.

 Tuto banku v předminulém a minulém století postavila jedna z nejbohatších bank zvaná Živnobanka. Postavila ji v roce 1935 až do roku 1942. Tato budova má pět poschodí nahoru a tři dolů. Vedle hlavního vchodu si Živnobanka vyprojektovala mramorem vykládaný krásný trezor.  V něm nikdy nebyly peníze, ale sedmnáct tisíc trezorových schránek, kam si lidé ukládali svoje cennosti. Tento trezor váží třicet dva tun jako železniční vagón, je starší víc jak sto let, starší než tato budova.

Banka posílá měnu do oběhu. V Růžové ulici je státní tiskárna, která tiskne pro tuto banku papírové peníze, základ je bavlna. V Jablonci nad Nisou v mincovně razí mince. Bankovky z oběhu se vracejí zpět a kontrolují se. Asi po dvou letech, které jsou zničené, se drtí, lisují a posílají se do spalovny v Malešicích. Do České národní banky se vracejí všechny peníze z bank na kontrolu, jestli nekolují padělky.

Zde je vystavena krásná velká zlatá mince, která byla vyrobena ke stému výročí založení Československé republiky. V roce 2019 byla poprvé viděna na Pražském hradě. Následně byla přemístěna do této banky. Na výrobu bylo použito 270 kg zlata. Mince byla odlita ve Švýcarsku podle návrhu pana Vladimíra Opla, výrobek byl trojrozměrně oskenován a vyfrézován v Rakousku. Je největší v Evropě. Váží dvacet čtyři kilogramů, v průměru má padesát tři centimetrů a je čtyřicet čtyři milimetrů silná. Po hodinovém výkladu senioři poděkovali průvodkyni za nádherný a poučný výklad.

Je tu hodně zajímavých věcí. Byla to poučná hodinová zajímavá prohlídka. Po skončení této krásné prohlídky se účastníci odebrali zpět k autobusu. Nastoupili a pan řidič je bezpečně odvezl zpět do Karlových Varů.

Copyright © Všechna práva vyhrazena | Newsphere by AF themes.