Německá policie zatkla bývalého senátora za ODS Alexandra Nováka

REKLAMA

Podle státního zástupce stál Alexandr Novák (ODS)  na samém vrcholu zločinecké skupiny. Novák je jedním z 24 obviněných v kauze Regionálního operačního programu Severozápad, která se týká dotací v Ústeckém a Karlovarském kraji.

Novák byl zadržen policisty na letišti ve Frankfurtu nad Mohanem po přistání letadla z USA. Již od samého počátku se Nováka nedařilo zadržet, protože se dlouhodobě zdržoval mimo Českou republiku, až v prosinci v Německu .

Podle  zdroje z Vrchního státního zastupitelství v Praze se ve Spolkové republice Německo se aktuálně vede řízení proti jedné osobě z podnětu českých justičních orgánů na základě vydaného evropského zatýkacího rozkazu.

O vydání Nováka do Česka by měl podle ČTK rozhodnout  soud ve Frankfurtu nad Mohanem.

Role Nováka je v případu naprosto klíčová. Státní zástupce Tomáš Minx v usnesení píše, že Novák a Ježek stáli v čele zločinecké skupiny a určovali, které z projektů budou upřednostněné a dosáhnou na získání dotací.

Krátce před 20. kongresem ODS konaným v roce 2009 se jméno Nováka  objevilo na novináři sestaveném seznamu „krajských kmotrů“ – mocných zákulisních hráčů, s nimiž se rozhodl bojovat tehdejší stranický předseda Mirek Topolánek. V roce 2013  jej policie zadržela z obavy, že by se mohl snažit před trestem uprchnout do USA, a převezla ho do věznice na Pankráci. Odsouzený  Novák se vrátil z výkonu trestu v roce 2015 za úplatkářskou aféru.

https://youtu.be/05zNUTaU57E

zdroj : You Tube