Čt. Pro 26th, 2024

Netransparentně vybrali projekty za 6,3 miliard

ilustrativní fotokoláž
ilustrativní fotokoláž
REKLAMA

FOTOKOLÁŽ

Vedení Karlovarského kraje samo potvrdilo skutečnost, že výběr strategických projektů nebyl transparentní
(Karlovy Vary, 19. 11. 2021) – Radní Karlovarského kraje Patrik Pizinger rozeslal v minulých dnech všem zastupitelům materiál, ve kterém detailně popisuje průběh výběru strategických projektů, které mají být hrazeny z peněz Evropské unie. Jedná se o celkovou částku 6,3 miliardy korun a celý průběh je dlouhodobě kritizován krajskou opozicí.
„Stále poukazujeme na skutečnost, že výběr strategických projektů nebyl transparentní a tvrdíme, že vedení kraje zásadně pochybilo. Už v minulých měsících jsme říkali, že není možné, aby o projektech rozhodovali nahodile vybraní, a ještě k tomu anonymní hodnotitelé a není možné, aby o přihlášených projektech nebyli informováni zastupitelé,“ říká poslankyně parlamentu a opoziční krajská zastupitelka Jana Mračková Vildumetzová.
Ta byla několikrát odkázána na rozhodnutí Regionální stálé konference (RSK), která je tím subjektem, který projekty vybíral, studoval a vyjadřoval se k nim. Jenže i tady je řada nejasností a ta nejzávažnější byla nyní potvrzena i radním kraje Patrikem Pizingerem.
„Radní nám zaslal materiál, ve kterém konstatuje, že dne 26. července byl členům Regionální stálé konference a zastupitelům Karlovarského kraje zaslán emailovou korespondencí přístup na úložiště, na kterém jsou uloženy studie proveditelnosti všech šestačtyřiceti přihlášených projektových záměrů, včetně jejich hodnocení. A to je právě ten problém, na který poukazujeme, neboť o projektech bylo rozhodnuto členy Regionální stále konference 16. června, tedy o více než měsíc dříve, než potřebné materiály dostala RSK i zastupitelé,“ pokračuje dále poslankyně.
„Několikrát jsme se na zastupitelstvu zeptali člena RSK za Karlovarský kraj pana Víta Hromádka, zda při hodnocení a výběru projektů měl 16. června všechny podklady o 46 odevzdaných projektech, dvakrát jsme se dočkali odpovědi „nepamatuji si to!“
Je to potvrzení skutečnosti, že jedenáct strategických projektů bylo vybráno podivným způsobem. Členové RSK při rozhodování měli obdržet všechny podklady. Zastupitelé informace o projektech také obdrželi až po rozhodnutí. Tento postup je v rozporu s metodikou a schváleným postupem procesu transformace regionu,“ konstatovala poslankyně parlamentu a starostka Sokolova Renata Oulehlová.
„Vzhledem k těmto dalším zjištěním proto opětovně vedení Karlovarského kraje žádáme o zastavení celého procesu transformace, široké diskusi nad přihlášenými projekty a novému výběru strategických projektů. Bez tohoto kroku bude navždy proces transformace našeho kraje spojen s mnoha nejasnostmi, které mohou do budoucna kraj zásadně poškodit. Znovu se ptáme, kdo tedy rozhodoval o strategických projektech, když jejich přehled neměli k dispozici ani zastupitelé kraje ani členové RSK,“ dodala Jana Mračková Vildumetzová.

KOMENTÁŘ KVL

Pod pokličkou hnije kvas

O bývalém novináři a soudobém politikovi Petru Kulhánkovi (hnutí KOA) se ví, že s médii to umí na jedničku. Vždyť na tom postavil celou svou politickou kariéru, protože práce pro lidi to rozhodně nebyla. Za dlouhých osm let ve vedení města Karlovy Vary je to hlavně zmar. Zatím, co se všude stavěly obchvaty a investovalo se do rozvoje infrastruktury, tak Kulhánek jen velkoryse rozhazoval neinvestiční dotace v chátrajícím městě pro kamarády a politické příznivce, kteří kolem něj panáčkují dodnes a za pár „veřejných zlaťáků“ ochotně sehrají cirkus doslova nevídaný.

V Karlových Varech po Kulhánkovi nezbylo nic, co by stálo za povšimnutí kromě vnitřních dluhů a pokladně s dokonale vymeteným dnem. K lenosti Kulhánka se vyjádřil po několikáté návštěvě i prezident Zeman, kterého soustavné Kulhánkovo nakašírované mluvení o „vzdušných zámcích“ a nic nedělání nejspíš jen unavovalo. Dnes Kulhánek „hoduje“ z rozpočtu Kraje, kde je stále z čeho.

Pochlubit se cizím peřím za práci kohokoli, ale také zatajovat vážné informace , které se úplně nehodí do jeho PR „cirkusu“ pro voliče je více konkrétních příkladů, které ukazují na skutečnou tvář „mediálního prospěcháře“ (redakce má informace k dispozici a postupně je zpracovává).

Z minulosti je takových příkladů více, ale místí média o ně ze záhadných důvodů nejevila nikdy aktivní zájem, i když na základě takových zjištění byla přijímána často i personální opatření a další zjištění vedla i k závažným oznámením v trestně právní rovině, která se možná právě díky zamlčování a časovému zdržování stihla zamést pod koberec, ututlat nebo zbagatelizovat, když už nebylo zbytí.


REKLAMA

„KŘUPAN V ZÁMKU“

Nebojte se, teď  potřebujeme čas. Ze zdefraudovaných peněz se dá například udělat během několika škrtu pera třeba půjčka, nebo ztráta z pokladny a zpracovat splátkový kalendář a vesele se jede  dál. „Musíme to udělat co nejdříve“, říká Vlado Lepíč.  Když se jedná o politické kámoše, je třeba jít štěstí trochu naproti. Hlavně žádný skandál blbci. A pak už se můžeme vesele všem vysmát do očí. Nebo podáme na „fízly podnět“, hele mohlo by to být jako křivé obvinění, nebo alespoň pomluva. Ne, serte na to. Ale jó. „Pokulhávám po kanceláři a musím se smát,  jak jsme to s lůzou poctivců skouleli, říká Pier Colhunek a jde si zápálit cigaretu. „Zítra si zaletím na půlmaraton do Izraele“, rodinka dorazí později… A co medvídek koala? Ty krávo, tomu nic říkat nebudeme…


Rozkulhaní hlídací psi demokracie.
Novinář, který neinformuje veřejnost nemusí být hned kriminálník a přitom může prospět někomu jinému tím, že jeho průšvih nebude podroben veřejné kontrole. Pak si v koutě ohlodá svou kost a může si s pocitem špatně odvedené práce jít odpočinout.

By redakce

Related Post