Občané mohou zaplatit o 100 miliónů více za údržbu komunikací

REKLAMA

Politici v Karlových Varech hledali firmu, která v příštích pěti letech bude zajišťovat zimní a letní údržbu. A nakonec ji našli.

Úplnou náhodou se opět jedná o společnost AVE, která v předešlém pětiletém období tuto zakázku získala ve výběrovém řízení a za pět let vyinkasovala od občanů z veřejných peněz rozpočtu města celkem 175 milionů korun.

Náměstek primátorky Petr Bursík (ODS), informoval, že město na tuto zakázku vyhlásilo výběrové řízení, (příměr “město” je materiál, který schválili politici sedící v radě města). 

„Přihlásily se dvě firmy. Jedna nabídla 294 milionů, druhá 267 milionů. Vyhrála ta druhá, společnost AVE,“ upřesnil politik z ODS, který předložil podmínky výběrového řízení radním ke schválení.

Nárůst nákladů o více než padesát procent je podle politika Bursíka způsobeno několika faktory.

„Jde nejen o rostoucí vstupní náklady, ale i fakt, že jsme chtěli navýšit počet ručních sběračů odpadků ze současných dvaceti na třicet,“ vysvětlil náměstek. Dodal, že důvodem tak rapidního zdražení je i nárůst mezd. „Hodinová sazba ručních sběračů se zvýšila z nynějších sto padesáti na tři sta korun,“ uvedl politik Bursík z ODS v jehož gesci je, aby pro občany města zajistil efektivně, účelně a hospodárně úklid města.

Zaměstnanci by podle tabulky od AVE pobírali čtyřicet osm tisíc korun hrubého měsíčně. 

„Ve zmíněné částce jsou zahrnuty i jiné než mzdové náklady, například nářadí, oblečení, GPS i přeprava zaměstnanců. Jsou to veškeré náklady, které jsou nutné na jednu hodinu práce,“ vysvětlila pro Deník ředitelka společnosti AVE Pavla Arnoltová.

„To je kalkulace nákladů firmy AVE a město s ní souhlasilo. Je na firmě, jak si to rozpočítá,“ reagovala pro Deník mluvčí karlovarské radnice Helena Kyselá. Pod zavádějící formulací “město” se skrývají politici z rady města, kteří materiály schválili a poslali je k projednání do zastupitelstva.

„Nárůst ceny o padesát procent oproti minulému pětiletému období je z mého pohledu neobhajitelný, a to i přes nárůst ruční práce a vybavení pěších pracovníků,“ poznamenal pro Deník opoziční zastupitel Petr Kulhánek (KOA).

„Každý rok má město platit bezmála o 20 milionů korun více. Takto skokové navýšení ceny by mělo být minimálně podrobeno detailnímu rozklíčování mezi městem a společností, kde by AVE měla obhájit všechny nákladové položky, které vzrostly. A v případě, že obhajoba nebude přesvědčivá, nezbude než výběrová řízení zrušit a soutěžit znovu,“ uzavřel pro Deník opoziční zastupitel.


Ex primátoru Kulhánkovi (opozičnímu zastupiteli z hnutí KOA) , přitom dodal jeho tehdejší náměstek studii, kterou mají úředníci v šuplíku. Ta říká, že město by si mohlo založit na úklid komunikací vlastní firmu a dokonce by vše mohlo být levnější. Ale tu politik Kulhánek v době, kdy byl primátorem města smetl ze stolu, když ji kriticky v minulosti připomínkoval na jednání rady. Dnes Kulhánek se ztrátou paměti jen hystericky probouzí veřejnost, aby získal politické body.

Asi největší šok je to, že na úklid komunikací a další komunální služby využívají v Karlovarském kraji srovnatelná města Sokolov a Cheb své vlastní společnosti, s kterými jsou spokojeni nejen cenově, ale i kvalitou poskytovaných služeb.

Zdali se v příštích pěti létech občané Karlových Varech za zimní a letní údržbu komunikací “pořádně prohnou” a město s AVE uzavře smlouvu na pět let za 267 miliónů, bude jasné už zítra po jednání občany zvolených politiků města Karlovy Vary. 


Práci zastupitelů můžete sledovat prostřednictvím on-line přenosu…

Program jednání ZDE


REKLAMA

HÁDANKA: Co je na obrázku?

a) pračka na praní prádla

b) pračka na praní peněz