Pískové sochy ve Varech všechny oslní než se opět v písek promění

REKLAMA

BEZCENCURY

Tisková mluvčí karlovarského Magistrátu Helena Kyselá informuje často o úžasné a skvělé kultuře v Karlových Varech, ale ani  kultura  z dílny profesionálů a odborníků z karlovarského magistrátu není zadarmo. I profesionál může zapomenout, nebo náhodou něco nenapsat i přes to, že by to veřejnost zajímalo. Ale jsme jen lidi.

Další úchvatnou a úžasnou zábavou a hlubokým kulturním zážitkem za nemalé peníze bude písková socha Karla IV. v nadživotní velikosti i tak velkého vladaře, kterou ztvární sochař Tomáš Bosambo. Překrásné a monumentální veledílo bude vznikat přímo v srdci Karlových Varů, kde se nesní kouřit, ani ničím  jezdit a to u Mlýnského pramene. Ze zhruba třiceti tun písku, které sem navozila těžká technika vytvoří věhlasný sochař se svým úžasným týmem sochu vysokou téměř čtyři metry. Zde již nevadí to za co běžně rozdávají policisté nekompromisně pokuty, vždyť jde o mimořádnou kulturní a společenskou věc, tak je třeba přimhouřit obě oči.  

První zavezení písku těžkou technikou do prostor Mlýnské kolonády  již tedy v zájmu záchrany kvalitního změní a kultury proběhlo . Následovat budou náročné, exkluzivní a neopakovatelné přípravné práce v podobě pěchování písku do speciálních forem. Na umělcovo sochání si toužební zvědavci musí počkat až král mistrů svou náročnou práci zahájí. Davy netrpělivců mohou věhlasného sochařského mistra poprvé naživo spatřit při mistrovské práci už v pondělí 2. května v ranních hodinách.

Dokončení veledíla a jeho slavnostní odhalení, sochy panovníka Karla IV. bude součástí úchvatného, finančně nákladného, komplikovaného a neopakovatelného procesu  jedinečnou a nedílnou součástí  programu při zahájení lázeňské sezony 2016, která  velkolepě a honosně proběhne v sobotu 7. května ve 14 hodin. Z dílny mimořádných městských úředníků,  do úmoru pracujících profesionálů a odborníků na kulturu v Karlových Varech mohou návštěvníci i občané města ale dostat mnohem více.

Socha Karla IV. v nadživotní velikosti nebude prvním a osiřelým veledílem mistra sochařského. V průběhu roku se zaplatí z rozpočtu města hned další tři úžasná veledíla, která budou Karla IV. vzápětí následovat. Tato veledíla vzniknou v centru města v červenci, v době konání již tradičního velkolepého mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. Další úžasné veledílo vyroste před Tržní kolonádou a bude jím písková Zámecká věž, poblíž místa, kde na černo stál občany města vypískaný čert. Věru nápady jsou unikátní, všechny hodné zápisu do kroniky města . A konečně v srpnu slavný sochař Tomáš Bosambo dokončí svůj triumf  ve Smetanových sadech a to zhotovením ruky umělcovi budou představeny neopakovatelné České Korunovační klenoty. Unikátní projekt pískových soch je součástí pečlivě a finančně zajištěných, ale především nezapomenutelných oslav 700. výročí narození Karla IV. na území města Karlových Varů.

Životnost překrásných a  pískových veleděl v ceně okolo 300 tisíc korun je asi okolo dvou měsíců. Po té se skvosty nezadržitelně opět postupně rozpadnou zpět na písek. Následovat bude úklid, který město už jen zaplatí opět ze svého hojně nabitého rozpočtu, pro tento neopakovatelný rok plný kultury pod rouškou koruny Karla IV.

Všem nadšeným obdivovatelům zůstanou navždy zaryty v jejich paměti vzpomínky na to co se dá z hromady obyčejného písku za několik stovek tisíc významným umělcem vykouzlit ještě před tím, než si písek najde své konečné uplatnění v betonu, maltě nebo jako zásyp inženýrských sítí třeba pod městskými komunikacemi.

Veledíla budou stát na svých místech asi opět bez povolení, jako tomu ostatně bylo doposud. Ten pravý hon na ty co nemají zábor veřejného prostranství uspořádají úředníci tradičně proti prodejcům kukuřice, oplatek a zmrzliny, to budou nekompromisní a jako vždy objektivní.

dopisovatel redakce: Ada Kal.