30. května 2024

zprávy z Karlovarského kraje

Podle Babiše je návrh Pirátů nesmysl

KVListy

REKLAMA

Okolo čtyřiceti poslanců navrhuje zrušit povinné přimíchávání biopaliv do benzinu a nafty. Ve Sněmovně návrh prosazují Piráti, k nim se postupně přidali poslanci ODS, TOP 09, SPD a STAN. Přimíchávání biopaliv první generace podle opozičních poslanců přináší negativní důsledky a existuje celá řada důkazů o tom, že se přimíchávání nepodílí na snižování emisí skleníkových plynů.

Premiér Andrej Babiš (ANO) návrh už dříve odmítl a označil ho za nesmysl. Naopak ministerstvo dopravy řízeně členem hnutí ANO Ťokem se zrušením přimíchávání naopak souhlasí.

Nyní se povinně přimíchá minimálně 4,1 procenta biosložky do benzinu a šest procent do nafty s cílem právě snížit emise skleníkových plynů v dopravě.

Světová organizace pro zemědělství a výživu (FAO) uvádí, že skleníkové plyny se uvolňují z použitých hnojiv i ze zemědělské techniky.  Na jeden litr biosložky je prý potřeba až 2500 litrů vody. Pěstováním takových plodin, jako je řepka, kukuřice nebo obilí v podobě monokultur se významně snižuje i půdní diverzita, která je problémem už nyní a bude v budoucnu další nepříjemnou zátěží pro kvalitní zemědělskou výrobu.

Na jednu stranu je evidentní, že návrh nepřímo zasahuje do hospodaření firem ve svěřeneckých fondech politika Andreje Babiše, které se ve velkém zabývají miliardovým obchodem s dotčenými komoditami. Na straně druhé může jít o první výstřel z vyzbrojené pirátské Aurory v politickém boji o lukrativní a velmi dobře placená teplá křesílka v Evropském parlamentu.

Copyright © Všechna práva vyhrazena | Newsphere by AF themes.