30. května 2024

zprávy z Karlovarského kraje

Pohádka O Balynce v Karlových Varech

KVListy

REKLAMA

Krásné Městské divadlo v Karlových Varech bylo v pondělí 15. ledna 2018 od 8,30 a od 10,10 hodin svědkem dvou představení pohádky O Balynce, dobrém štěněti v podání Karlovarského hudebního divadla, Divadla Dětí.

Scéna se stavěla a svítila již ve večerních hodinách v neděli, aby se všichni mohli těšit na vřelé a přátelské uvítání ředitelky divadla paní Dany Neumannové při pondělním ránu. Karlovy Vary mimo lázeňskou sezonu působí neobyčejně tajuplným duchem, historie, zakonzervovaná v budovách v bezprostředním sousedství secesního divadla, nenechá citlivého a vnímavého pozorovatele bez dotčení.

Děti dvakrát zaplnily divadlo, z horních pater bylo vidět hercům přímo „pod pokličku“, tedy do zákulisí.

Divadlo Dětí v letošním roce navštíví s inscenací O Balynce 110 českých divadelních scén a kulturních zařízení. V pondělí ale děti z Karlových Varů a blízkého Nejdku pátraly se psím detektivem Balynkou po nezbedníkovi, který dělá nepořádek v čarovné zahradě. A nakonec jej společně našli, a tak se třídící chorál Halalí tralalí mohl rozeznít a dále znít lázeňským městem a okolím. Ano, třídící chorál, ve kterém se děti, jako novodobí Husité, hlásí k hodnotám zdravého životního prostředí a šetrného nakládání s odpadem.

Po druhém představení soubor naložil aparatury a rekvizity a přesunul se do Sokolova, kde v úterý odehrála představení hned tři.

Talentované psí štěně Balynka naučilo třídit za deset divadelních sezón více než 300 000 dětí po celé ČR.

Pohádka O Balynce, dobrém štěněti a třídě kamarádů od roku 2009 udělala radost již více nežli třem stům tisíců dětí od Aše až po Ostravu. Protože zájem o pohádku neutuchá, má Karlovarské hudební divadlo připraveno i na letošní kalendářní rok 110 představení této veselé hudební inscenace.

Čtveřice herců se letos představí na mnoha významných divadelních a kulturních scénách počínaje lednem a konče vánočními představeními, tradičně již na nové pražské dětské divadelní scéně Medůze na Letné v Národním zemědělském muzeu.

Představení by podle plánu mělo zhlédnout přes 30.000 diváků, první letošní představení proběhnou na domácí scéně v Městském divadle v Karlových Varech. V týdnu od 15. do 19. ledna 2018 navštíví postupně Karlovarské městské divadlo, divadlo Sokolov, KD Klášterec na Ohří, Městské kulturní středisko v Kynšperku nad Ohří a Západočeské divadlo v Chebu.

Letos tomu bude již neuvěřitelných 30 let, kdy na jeho prknech byly odehrány první z oper Karlovarského hudebního divadla. Divadelní vozy jsou s dětskou inscenací připraveny projet v roce 2018 přes 15 000 km, budou bydlet téměř ve stovce hotelů a penzionů. Kdyby se sečetl veškerý odehraný čas za sebe, nesešli by herci z prken po dobu pěti dnů a nocí.

Interaktivní výstavu Brána recyklace, která divadelní představení na cestách pravidelně provází, bude potřeba téměř 500 krát naložit a vyložit. Když není na cestách, našla tato výstava své nové místo v malebném západočeském městě Bečově nad Teplou, kde plní svoji úlohu environmentálně orientované osvěty a ročně na ni zavítají desetitisíce dospělých i dětí.

Poštou nebo do ruky dostanou herci od dětí 30 000 vypracovaných metodických materiálů s latentním obsahem třídění domácího odpadu. Jako nezbytná obsluha pro dětské diváky se na všech představeních bude podílet bezmála 2000 dospělých, pedagogů, divadelních lektorů a divadelních techniků a řidičů autobusů.

Copyright © Všechna práva vyhrazena | Newsphere by AF themes.