Pohanková kaše je lehce stravitelná a je vhodná pro oslabenou slinivku, čistí játra a střeva a je vhodná pro začátek půstu, protože má i detoxikační účinky. Množství pohankové kaše není třeba blíže specifikovat a každý si ji může udělat podle svého
- 70 g pohanky (lámanky)
- 500 ml vody
- 15–20 g datlí, nebo sušeného ovoce, či rozinky
- trošku mleté skořice a mletého fenyklu
- javorový sirup
Příprava jídla
Pro přípravu pohankové kaše považuji za nejvhodnější pohanku lámanku. Lámanka není v celých zrnech, jak již zní její název, a nevaří se dlouho. Odvážené množství pohanky prohlídneme, odstraníme případné zbytky slupek a pohanku propláchneme vodou. Pohanku zalijeme vodou a dáme vařit. Do doby, než začne vařit, což bude asi 2–3 min., pohanku hlídáme, protože při varu vzkypí a mohla by nám „utéct“ z hrnce.Následně var zmírníme, přidáme trošku fenyklu a vaříme asi 8 minut bez míchání. Pohanka by měla být po této době již v konzistenci kaše a zrna měkká. Pak kaši promícháme a popř. trošku podlijeme vodou, zdá-li se nám, že se lepí ke dnu. Pokud se voda nevyvaří, kaše se nepřipálí. Již jen chvilku povaříme.Přidáme nakrájené datle, nebo nakrájíme sušené ovoce které kaši osladí. Posypeme skořicí a kaši můžeme podávat. Na talíři lze ještě přisladit javorovým sirupem.
Máme-li více času, můžeme kaši připravit šetrnějším způsobem. Propláchnutou pohanku zalijeme jenom asi 300 ml vody a přivedeme k varu. Vařící pohanku přikryjeme, odstavíme, hrnec zabalíme do utěrky a necháme pod peřinou 30–40 min. „dojít“, čímž zachováme větší množství rutinu a vitamínů, které se jinak delším varem ničí. Lze použít i hrnce s nahřívacím dnem.