Jedna z národních kulturních památek , architektonický unikát Karlových Varů stále nemá termín pro zahájení dlouhodobě připravované rekonstrukce. Hnutí KOA, které opakovaně vyhrálo ve volbách včele s primátorem Kulhánkem už sedm let přešlapuje na místě. Navíc jak Kulhánek, tak Klsák jsou zároveň i krajskými zastupiteli.
Po té co město splnilo již před řadou let podmínky Karlovarského kraje, že se vzdalo vlastnictví Císařských lázní a dá ze svého rozpočtu 100 milionů na jejich rekonstrukci se kontinuálně s krajem postupovalo k rekonstrukci .
Ale po volbách v roce 2016 se vše změnilo. K moci dostalo hnutí ANO a vše se zastavilo. Už více než jeden rok se diskutuje a kritizuje, ale konkrétní termín rekonstrukce občanům krajského města znám doposud není.
Jedinou podmínkou města při převodu Císařských lázní bylo, že kraj zahájí rekonstrukci, ale to už řadu let neplatí. Kraj opakovaně tuto podmínku neplní a zastupitelé města jí tolerují dalším prodlužováním smlouvy a termínu zahájení prací stále chátrajícího objektu.
Hejtmanka Vildumetzová se sešla se zástupci společnosti INTAR, která projektovou dokumentaci na opravu Císařských lázní vypracovala. Domluvili se, že se společně s památkáři setkají, aby se dohodli o tom, které podmínky jsou z hlediska památkářů klíčové a které se budou ještě diskutovat.
„Na základě tohoto jednání by pak společnost INTAR mohla zapracovat podmínky do projektové dokumentace, tedy provést její změnu,“ uvedla hejtmanka, protože do využití stále zasahuje požadavek , aby v budově mohl působit Karlovarský symfonický orchestr, který nemá vhodné zázemí ani odpovídající koncertní sál.
„Jde o to, v jakém rozsahu KSO v Císařských lázních bude. Bavíme se hlavně o kapacitě sálu. Hlavní požadavek je, že v něm musí být více než 400 židlí. V té chvíli ale vstupují do nosných částí objektu, které jsou chráněné na nejvyšší památkové úrovni, a památkáři tento přístup zatrhli,“ řekl Vojtěch Franta, radní karlovarského kraje.
Pokud chce Karlovarský kraj dostat od státu slíbených 250 milionů korun na opravu Císařských lázní, bude muset do března ministerstvu kultury poslat jasný plán na využití této národní kulturní památky.
V zastupitelstvu města se ozývají i hlasité názory, které volají po vrácení majetku zpět městu z důvodů již více než osmiletého přešlapování politiků, kteří doposud jen opravu slibovali. Krajští politici například z Chebu asi nebudou prosazovat zájmy v Karlových Varech. I takové názory zaznívají od karlovarských zastupitelů.
Už jsou v Karlovýcg Varech i nějaké konkrétní výsledky. Sice jinde, ale jsou.
Politici z „hnutí makáme“ zatím stejným způsobem již téměř dva roky intenzivně, především v mediích svého šéfa opravují hotel Thermal.
Zahájeno bylo vše bezprecedentní likvidací veřejností oblíbeného bazénu, který byl s celoročním provozem a vyhřívanou vodou nejen atrakcí, ale i ozdobou lázeňského města světového významu. Jen o pár metrů, tryská zadarmo z nitra země horká, léčivá voda. No není to škoda?