22. května 2024

zprávy z Karlovarského kraje

REKLAMA

Dne jedenáctého dubna 2024 se sešlo na horním nádraží dvacet čtyři turistek. Zakoupily si lístek, nastoupily do vlaku a ten se s nimi rozjel po deváté hodině. Děvčata si povídala, pozorovala krajinu, jak je krásně zelená a všude kolem krásně rozkvetlé stromy. Po necelé hodince vlak zastavil ve stanici Kadaň-Prunéřov, kde turistky vystoupily, aby přestoupily do jiného vlaku, který jede směr Kadaň.

Tento vlak měl dvacetiminutové čekání na přípojný vlak. Venku svítilo sluníčko, bylo nádherné počasí. Po dvaceti minutách se vlak rozjel. Konečně vystoupily v Kadani.

Vydaly se kolem zemědělské školy a gymnázia Kadaň.

Před budovou stojí socha Alberta Thaera. Byl to německý agronom a zakladatel moderního zemědělství. Narodil se 14.května 1752 a zemřel 26.října 1828. Toto gymnázium se jmenuje po něm. Proto můžete vidět jeho sochu zde u školy.

Ženy pokračovaly v cestě, až se dostaly na hradby. Hradby jsou krásně opravené, všude mnoho nádherných květin a rozkvetlých stromů.

Kadaňský mohutný hrad stojí nad řekou Ohří. V roce 1914–1918 se stal hlavní kasárenskou budovou. Zde vojenským výcvikem prošla řada významných osobností českého kulturního života, například výtvarník a literát Josef Čapek, který tu sloužil v roce 1915-1916.

Pod Kadaňským hradem kolem řeky Ohře, na Nábřeží Maxipsa Fíka stojí Kadaňský mohutný kovový hodinový orloj. Autorem této nádhery je umělecký kovář Karel Meloun. Po prohlídce hradeb a náplavky došly na náměstí. Na náměstí můžete vidět pěkně udržované domy. Jako například radniční věž. Ve městě můžete navštívit Františkánský klášter, Studentské náměstí, Svatou bránu.

Z náměstí vede Katova ulička, která je u nás nejužší. Tou děvčata prošla až k pranýři. Dřívější odsouzenci zde byli hanobeni, lidé po nich plivali, nadávali jim, a i bičovali ranami.

Stojí tady domek s číslem sto devatenáct, kde sídlil kat, který byl později respektovaným léčitelem v Kadani.

Po prohlídce pokračovaly zpět na náměstí, kam si došly tradičně na kávičku se zákuskem do kavárny U Zlaté konvice.

Po sladké tečce šly na vlak, který jel po třetí hodině z Kadaně.

Opět musely čekat dvacet minut. Konečně se vlak rozjel. Dojeli na horní nádraží, tam se rozloučily. Byla to nádherná turistická vycházka.


Copyright © Všechna práva vyhrazena | Newsphere by AF themes.