22. května 2024

zprávy z Karlovarského kraje

Výlet – Lubenec, Libyně a Vochlická rozhledna

REKLAMA

Dne 18. dubna 2024 se dvacet čtyři turistů sešlo před jedenáctou hodinou u obchodního centra Varyáda.

Na dnešní den paní Sylva zařídila krásnou poznávací turistiku. Objednala malý autobus pro dvacet lidí. Čtyři turisti jeli osobním autem. Od Varyády malý autobus s osobním autem vyjeli v jedenáct hodin.

Po čtyřiceti minutách autobus zastavil na parkovišti v Lubenci kousek od provozovny firmy Skloart, kde vyrábějí vitráže. Tam je přivítala majitelka paní Jitka Kantová. Zde mají malou dílnu, kde vytvářejí krásná díla. Letos si připomínají třicáté výročí firmy. Už patnáct let se spolkem zachraňují kostel. Vitráže nabízejí do celého světa. Majitelka je zavedla do místnosti, kde jim pustila film, jak vznikají pod jejich rukama nádherné malované barevné vitráže. Po shlédnutí filmu jim ještě vysvětlila, jak se barví a vytváří barva na sklo, a dala jim kolovat různá barevná skla, a olověný materiál. Vše si mohli prohlédnout.

Po skončení filmu, je zavedla do malé dílny, kde mohli vidět výtvarnou práci. Bylo to moc zajímavé, jak s olověnými pásky se spojují barevné vitráže a pod rukama jim vyrůstá nádhera. Když si všichni prohlédli dílnu, zašli do prodejny, kde byly nádherné vitráže, například nádherné lampy, různé přívěsky atd. Tam si děvčata zakoupila drobné výrobky. Také turistické vizitky, aby měla památku na tento den.

Paní Kantová jim řekla, že se pojedou podívat do kostela, který mají na starosti.

Šli k autobusu na parkoviště a ten je odvezl ke kostelu sv. Jiljí v Libini u Lubence. Podle pověsti tento kostel byl vystavěn Karlem IV. Můžete zde vidět kopie vitráží z různých historických období. V kostele jsou jejich vitráže a opět pěkná přednáška. Opravují kostel vlastními silami a za pomoci sponzorských darů.

Kousek od kostela je rozhledna Vochlice. Průvodkyně předala klíč od rozhledny, je to do mírného kopce naučnou stezkou. Asi po půl kilometru dojdete k rozhledně.

Rozhledna byla postavena v devatenáctém století. Stavěl ji Klub českých turistů. Rozhledna leží šest a půl kilometru od Valče. Je vysoká patnáct metrů. Padesát schodů točených dřevěných vede nahoru. Odsud je vidět na obce Libyně a Mlýnce.

K rozhledně vede odpočinková a duchovní naučná stezka. Po prohlídce šli zpět ke kostelu, kde parkoval autobus.

 

Nasedli a řidič mohl vyjet do Karlových Varů. Turisti poděkovali Sylvě za krásný prohlídkový záživný výlet. Po čtvrté hodině přijel autobus na dolní nádraží, kde se všichni rozloučili. Stojí to za to, aby se tam jelo podívat více návštěvníků.


Copyright © Všechna práva vyhrazena | Newsphere by AF themes.