Rašeliniště Boží Dar

REKLAMA

Patnáct karlovarských turistek se sešlo 25.6.2020 na dolním nádraží v 8.45.hod. Po chvíli přijel autobus na Boží Dar a po hodině jízdy dorazil na místo.

Cestou kolem kostela sv. Anny turistky pokračovaly směr božídarské rašeliniště, rozkládající se okolo Špičáku 1115 metrů nad mořem. Rašeliniště byla vyhlášená od roku 1965 přírodní rezervací. Chodník Naučné stezky Božídarské je zcela nový. Je zhotoven z dubového dřeva o celkové délce 3,2 km.

Po naučné cestě je celkem dvanáct zastávek. Například zastávka č. 12 – Blanský příkop,  zastávka č. 11 – jsou smrčiny, zastávka č. 10 – Vegetace vrchovišť, zastávka č. 9 – Profil rašeliništěm, zastávka č. 8 – Fauna obratlovců v rezervaci například velmi početná je ještěrka živorodá, zastávka č. 7 – Fauna hmyzu v rezervaci, zastávka č. 6 – Těžba rašeliny, zastávka č. 5 – Bříza zakrslá a další druhy rašelinišť, zastávka č. 4 – Rýžoviště, zastávka č. 3 – Přírodní poměry například v pozadí Špičák 1115 metrů nad mořem. která je nejvyšší čedičovou kupou ve střední Evropě, zastávka č. 2 – Krušnohorské louky vznikly za účelem pastvy a sklízení píce v původně zcela zalesněné krajině, zastávka č. 1 Boží Dar na hřebeni Krušných hor nadmořské výšce 1028 metrů.

Turistky prošly dvanáct zastávek až došly na Boží Dar kam si zašly do hospůdky Špičák na oběd. Po dobrém obědě už následovala cesta zpět domů.