Horko těžko polepená krajská vláda pod vedením hejtmana Petra Kulhánka musí pro udržení koalice dělat o mnoho více. Na „krajského medvěda“ je nebývale mnoho těch, kteří drží celý vládní slepenec. Z cizího se politikovi Kulhánkovi rozdávalo vždy dobře, to dokládá nebývale zoufalá ekonomická situace ve městě Karlovy Vary po osmi létech jeho primátorování, kde „městská pokladna má do čista vymetené dno.“
Asi na jednu z největších amorálních taškařic, které Kulhánkův slepenec předvádí v přímém přenosu je situace, kdy politici dali funkci svému kolegovi z rady kraje, jak rozkrývá opoziční klub hnutí ANO.
Celá věc trochu připomíná výběrové řízení, které proběhlo nedávno v nejmenovaném divadle, kde hlavní roli komedianta vyhrála úplně náhodou opět dcera pana ředitele. Ale zde šlo o soukromý subjekt a nikoli o veřejnou instituci řízenou volenými zástupci.
Paradox výběrových řízení na Karlovarském kraji a v krajském městě
(Karlovy Vary, 5. 5. 2021) – Výběrová řízení bývají mnohdy terčem kritiky a spekulací. Někdy bývají zrušena, jindy proběhnou bez sebemenších problémů. Výběrová řízení vyhlašují všechny obce, města a samozřejmě i Karlovarský kraj.
Ten nedávno vyhlásil výběrové řízení na generálního ředitele Karlovarské krajské nemocnice.
„Když pomineme námi kritizovanou skutečnost, že vítěz výběrového řízení Josef März, byl uveden na seznamu členů výběrové komise, musíme si tady všimnout ještě jednoho paradoxu, kterým je složení výběrové komise,“ říká Jana Mračková Vildumetzová, poslankyně Parlamentu ČR a krajská zastupitelka.
Ta totiž upozorňuje na skutečnost, že v komisi zasedlo téměř celé vedení Karlovarského kraje, ale ani jeden lékař nebo odborník na zdravotnictví. Z pěti nominovaných komisařů Petr Kulhánek, Patrik Pizinger, Jan Bureš, Jindřich Čermák a Pavel Čekan totiž nemá ani jeden z nich lékařský titul.
„A jsme přesvědčeni o tom, že ani jeden z nich není odborníkem na zdravotnictví. Snad jen Jan Bureš, jako bývalý krajský radní pro zdravotnictví by byl pochopitelným a povolaným komisařem a mohla bych k němu přidat i hejtmana Petra Kulhánka jako zástupce kraje. O ostatních by se dalo vcelku lehce a oprávněně pochybovat a to jak z hlediska objektivity, tak z hlediska již zmiňované odbornosti. Ve výběrové komisi měly sedět lékařské kapacity a ty měly mít rozhodující slovo, ne kamarádi z koalice bez odborné praxe a lékařského vzdělání,“ pokračuje poslankyně parlamentu.
Složení výše popsané krajské výběrové komise je totiž velkým paradoxem v ohledu na složení aktuálních výběrových komisí na Magistrátu města Karlovy Vary, kde také vyhlásili zásadní výběrová řízení. Hledají ředitele Karlovarského symfonického orchestru (KSO) a Kanceláře architektury města (KAM). Pro magistrát jistě zásadní posty, ale z laického pohledu pro obyvatele města a Karlovarského kraje, daleko méně zásadní osoby, než je ředitel Karlovarské krajské nemocnice a jakýsi garant zdravotní péče v kraji.
„Když se podíváme na složení odborných komisí na městě Karlovy Vary, tak jsou devítičlenné. Dvě místa v nich mají zástupci města Karlovy Vary a zbylých sedm míst je v každé komisi obsazeno odborníky z oboru. A odborníky ne jen tak nějakými. V komisi pro KSO můžeme jmenovat například profesora AMU Jiřího Štilce, generálního ředitele České filharmonie Davida Marečka nebo prezidenta Orchestrálních hudebníků ČR Jiřího Dokoupila. V komisi pro KAM jsou to určitě Architekt roku 2019 Petr Hájek, docent Boris Redčenkov z fakulty architektury ČVUT nebo Petr Leška, člen představenstva České komory architektů,“ konstatuje Jana Mračková Vildumetzová a dodává: „Paradoxem celé popsané situace je nejen naprosto nepoměrné složení komisí a celý podivný průběh nemocničního výběrového řízení, ale i skutečnost, že Jindřich Čermák a Petr Kulhánek jsou nejen krajskými, ale i městskými zastupiteli a patří mezi největší kritiky magistrátu. A tak bych doporučila nejprve zamést před vchodem Karlovarského kraje a pak se dívat za plot k sousedům.“