26. dubna 2024

zprávy z Karlovarského kraje

Rusové lázně asi nespasí

Myslím, že politici mlatí prázdnou slámu, ze které chleba ani pirohy nenapečou. Mnozí se bojí pustit do práce, která je aktuálně moc neproslaví. Demografická křivka je stále víc alarmující a dlouhodobé nalívání peněz na dluh do nefungujícího soukromého byznysu je zjevně neefektivní, nehospodárné a neúčinné.
REKLAMA

Kdysi lázeňská města s bohatými podnikateli upjatá na cestovní ruch jsou dnes na pokraji krachu a zaznamenávají stále větší vylidňování svých občanů, kteří přišli často o nevalně placenou práci a dnes utíkají za prací mimo Karlovarský kraj z existečních důvodů.

Největším problémem je podle místních hoteliérů nejistota, která limituje samotné uvažování nad opětovném nastartování soukromého lázeňského průmyslu, který dlouhé roky některým po privatizaci jen spadl do klína s movitou zahraniční klientelou.

„Netušíme, co bude dál. Nejsou kompenzace, není Antivirus. Vzhledem k povinnosti PCR testů při vstupu na území České republiky zahraniční turisté houfně stornují předem nasmlouvané pobyty,“ vylíčil aktuální situaci Jan Kronika, předseda krajské sekce Asociace hotelů a restaurací České republiky.

„Pusťte víc Rusů.“ Lázně jsou prázdné a hoteliéři bez rezerv. A co občané města, ti se mají pást?

Někteří nezkušení komunální politici volají pokrytecky a zoufale po obnovení vízové politiky s Ruskem. Strašení tím, že další scénář bude především pro Karlovy Vary likvidační je známkou, že jsou v koncích a skutečný recept, jak situaci zlepšit nemají. Mnozí aktéři minulých dob hojnosti jen stále hlasitě pláčou. O to víc je smutné, když z radnice zaznívá, aby podnikatelské riziko bylo dlouhodobě sanováno nesmylným sociálním programem pro milionáře s honosnými názvy podprůměrného marketingu.

Podle místních podnikatelů dlouhodobé pobyty, na které přijížděli cizinci, česká klientela nedokáže nahradit. Ale byli to často právě ti, kteří díky nehorázným cenám proslavili především Karlovy Vary jako město snobů. Zaslepení ziskem mnozí postupně vytěsnili české lázeňské hosty, kteří si na mramor  a zlatá zábradlí na hotelových chodbách nepotrpí. Karlovy Vary nebyly po pádu socialismu místem pohostinnosti orientovaným na česky mluvící obyvatelstvo, ale naopak. Mnozí občané města na kolonádě nebyli i deset a více let.

Politici jsou bezradní, hoteliérům čas nemilosrdně odměřuje uzavírání provozů a nad zadluženými firmami pomalu krouží investoři, chystající se ve vhodnou chvíli dobře nakoupit.

Cestovní ruch se točí v začarovaném kruhu.

Trendy současné doby mohou objektivně zhodnotit jen zkušení a nezaujatí krizoví manažeři. Každý „nelázeňský ekonom“ už dnes ví, že ani politiky opěvovaný vstup do UNECO nespasí cestovní ruch v takové podobě, jak byl provozován od pádu socialismu do dnešní doby.

„Řešení zcella jistě existují, budou náročná a bolestivá. Nezbytná a nepopulární opatření se dotknou širokého spektra a dopadnou na strukturu celého města. Myslím, že politici mlatí prázdnou slámu, ze které chleba ani pirohy nenapečou. Mnozí se bojí pustit do práce, která je aktuálně moc neproslaví. Demografická křivka je stále víc alarmující a dlouhodobé nalívání peněz na dluh do nefungujícího soukromého byznysu je zjevně neefektivní, nehospodárné a neúčinné. Cestovní ruch bude fungovat dál, ale už ne jako dříve“ uvedl Michal Riško, bývalý náměstek města Karlovy Vary.

Copyright © Všechna práva vyhrazena | Newsphere by AF themes.