Směr viklan Dominik

REKLAMA

Dne 12.května 2023 na dolním nádraží ve čtvrt na jedenáct se sešlo osm turistek. Před půl jedenáctou přijel autobus, turistky nastoupily a ten se s nimi rozjel směr Javorná. Po půl hodince jízdy vystoupily na konci obce Rybničná. Je to malá vesnička, která má evidováno šedesát dva adres.

Od zastávky šly po silnici směrem k viklanu Dominik. U tohoto viklanu byly turistky už v roce 2021 také v květnu.

V malé vesničce Javorná je evidováno čtyřicet osm adres. Po pravé straně za zastávkou se může chlubit Javorná  zámečkem a kostelem Jana z Nepomuka z roku 1729 až 1730.  Obnova tohoto zámku je prováděna s využitím finančního příspěvku poskytovaného Ministerstvem kultury ČR v programu o záchranu architektonického dědictví.

Po silnici k viklanu Dominik šly asi půl kilometru, až došly k informační tabuli. Od této tabule se vydaly polní cestou. Počasí bylo stále pod mrakem, ale nebyla zima. Obdivovaly cestou kytičky, které tu rostou.

Například na poli zahlédly pupavu obecnou, také violku rolní, která roste po České republice už staletí. Je považována za bylinku i plevel.

Dále se tu vyskytuje bez hroznatý, roste na okrajích stavení a opuštěných objektů. V léčitelství byly plody považovány za pročišťující kúru. Červené bobulky se používají na výrobu marmelád. Jsou bohaté na vitamín C.

Spatřily tu taky bršlici zvanou kozí noha, je to vytrvalá bylinka. Kvete v květnu až v září. Tato bylinka obsahuje velké množství vitamínu C. Uvolňuje usazené kyseliny z těla a napomáhá pohyblivosti kloubů. Také pomáhá při dně.

Na poli mezi obilím uviděly bylinku kokošku pastuší tobolku. Tato bylinka je považována za obtížný plevel. Bylinka je velmi cenná. Používá se na čaj. Pomáhá při různých krváceních, například z nosu, žaludku, střev apod.

Při pozorování krásné přírody došly k viklanu Dominik. Ten leží nedaleko obce Javorná. Tento kámen je turisty vyhledáván už v osmnáctém století. Na kamenu jsou vyryty letopočty 1776 a 1796. Také objevily letopočet 1914.

Tam se děvčata nasvačila a odpočinula si. Po odpočinku se odebraly zpět, na lesní cestu označenou modrou turistickou značkou. Kolem lesní cesty teče potok Javorná. I když počasí chvílemi bylo pod mrakem, tak turistika byla příjemná. Ani ne vedro ani ne zima. Cestou uviděly studánku, u které se napily a naplnily si láhve lesní pitnou vodou. Pak pokračovaly dál.

 Došly k Pilskému hřbitovu, kam se zašly podívat. Mají ho zde krásně upravený, je vidět, že se o ten hřbitov starají místní obyvatelé. Po prohlídce hřbitova došly na Pilskou zastávku. Počkaly chvilku na autobus, který přijel po třetí hodině, nastoupily a jely k tržnici. Tam se ženy rozešly.