25. července 2024

zprávy z Karlovarského kraje

REKLAMA

27.dubna 2023 v dopoledních hodinách se sešlo na dolním nádraží 19 turistek. Sluníčko jim krásně svítilo. Autobus přijel ve tři čtvrtě na jedenáct. Ženy nastoupily a autobus vyjel směr Hlinky. Po půl hodince jízdy autobus zastavil v obci Hlinky, turistky vystoupily a vydaly se po silnici k lesu. Po dvou kilometrech chůze došly na rozcestí lesních cest. Cesta doleva je dovedla k čedičovým varhanům.  Lidově se tomu říká kamenné varhany. Cesta byla krásná, šlo se lesní cestou a sluníčko jim svítilo na cestu. Jak si po cestě povídaly, tak brzy došly na plánované místo.

Asi před dvaceti dvěma miliony let se zde valila láva z nedaleko tenkrát aktivní sopky na Hůrce. Rozžhavený čedič ztuhl a zůstal dlouho pod zemí. Koncem devatenáctého století zde začal člověk dobývat kámen. Po čase byla těžba  zastavena a odkrytá vnitřní struktura kopce. Od roku 1997  okolí varhan o rozloze půl aru je tato oblast chráněným územím.

Zde se děvčata nasvačila a odpočinula si.  Po prohlídce přírodní památky vyrazila okolo bývalé sopky Hůrka zpět do obce Hlinky. Byla to pěkná  procházka přírodou. Zpět se vrátily turistky  na stejnou zastávku. Autobus přijel, nastoupily a odjely po vydařené turistice zpět domů.


Copyright © Všechna práva vyhrazena | Newsphere by AF themes.