22. května 2024

zprávy z Karlovarského kraje

Medúzarium a Pražské zámecké parky

REKLAMA

Konečně se karlovarští senioři dočkali a mohli uspořádat výlet do Prahy, do Medúzária a pražských zahrad. Ráno se sešlo padesát jedna seniorů u Tržnice. Tam jim přijel autobus, do kterého nastoupili a  řidič vyjel přesně v půl sedmé. Cestou do Prahy si všechny vedoucí zájezdu zkontrolovala a předala instrukce. V osm třicet dojeli k obchodnímu centru Arkády na Pankráci, na jehož střeše probíhá výstava „Vesmírné akvárium“, kde mohou lidé obdivovat nejrůznější medúzy. Na prohlídku je pořadatele rozdělili na dvě skupiny. První šla rovnou na prohlídku a druhá nejdříve do kavárny na kávičku.

 Ve světě medúz v různých akváriích můžete pozorovat až deset tisíc různých velikostí a druhů medúz. Nechávají se po miliony let unášet oceánským proudem. 


Po krásné prohlídce následoval oběd na půli cesty v restauraci v Mělníku. Všichni si mohli vybrat ze dvou jídel, svíčkovou nebo knedlo, zelo, vepřo.

 

Před obědem ještě zbylo trochu času, a tak si prohlédli místní Ďáblický hřbitov.

Hřbitov je památkově chráněn od roku 1958.

 

Ďáblický hřbitov má kubistickou architekturu. Byl postaven podle architekta Vratislava Hofmana, a je po Olšanském hřbitovu druhý největší, má rozlohu dvacet devět  hektarů plochy.

Po obědě seniory odvezl pan řidič  na Hradčanskou. Tam všichni nastoupili do metra a jeli jednu zastávku na Malostranskou. Od zastávky metra šli účastníci zájezdu k zámeckým zahradám.

Zámecké zahrady v barokním slohu leží na území Malé Strany na jižním svahu hradčanského vrchu. Na zahradách jsou krásné terasy obrostlé pnoucími růžemi, z horní terasy je pěkný pohled na Malou stranu a panoráma celého města. Do dnešní doby se zachovaly na Jižním svahu Pražského vrchu monumentální palácové zahrady z osmnáctého století, Ledeburská a Velká Pálffyovská, které oddělují menší terasy zahrad Malá Fürstenberská a Kolowratská. K souboru zahrad ještě patří Velká Fürstenberská, která není ve správě Národního památkového ústavu. Zahrady byly mnohokrát upravovány. Národní památkou byly ustanoveny v letech 1998 – 2000 za spoluúčasti Nadace Prague Heritage Fund a pod patronací prezidenta Václava Havla a jeho Královské Výsosti prince Charlese.

Dále se čtyři ženy šly podívat do Valdštenské zahrady a na sochu jednoho z nejvýznamnějších mužů třicetileté války Albrechta z Valdštejna.

Po skončení prohlídek si vedoucí zkontrolovala účastníky a pak autobusem všichni odjeli do Kalových Varů. Výletníci poděkovali  za krásně zorganizovaný zájezd, samozřejmě i panu řidiči, že je dovezl v pořádku domů. A už těší na další zajímavý výlet.


 

 

Copyright © Všechna práva vyhrazena | Newsphere by AF themes.