22. května 2024

zprávy z Karlovarského kraje

Spackaná stavba Chebské nemocnice

REKLAMA

Sliby politiků nebyly splněny. Sto lůžek nemají občané Chebu k dispozici.

Karlovarský kraj a konsorcium ESB-VCES se rozkmotřily. Zakázka na dostavbu nemocnice v Chebu za půl miliardy korun se před časem zastavila a hejtmanství sečetlo škody, které mu údajně v souvislosti s tím vznikly.

„V tuto chvíli je vyfakturováno penále asi 82 milionů, ty budeme po zhotoviteli požadovat. Pokud nezaplatí, obrátíme se na soud,“ uvedl náměstek hejtmana a bývalý člen ODS Dalibor Blažek (dnes HNHRM).

O čem se nemluví

To, že někdo vše na kraji připravoval a podepsal smlouvy na jejichž základě spackaná stavba nejspíš skončí s miliónovými škodami u soudu je nejspíš pro placená media tabu. Za stavbu má politickou odpovědnost dnes již bývalá hejtmanka Mračková Vildumetzová, shodou okolností také bývalá členka ODS, která obléká nyní dres hnutí ANO 2011. Konec konců spuštěných staveb za mnohem více veřejných peněz za éry bývalé hejtmanky je víc.

Stavebníci nechtějí přijmout jednostranný výklad „bezúhonných“ krajských politiků.

Sdružení firem ESB-VCES Nemocnice Cheb, za které jedná společnost Energie – stavební a báňská a.s., se však prostřednictvím mluvčího Karla Samce brání.

„Řadu měsíců nebylo možno řádně pokračovat ve stavbě z důvodu vad v projektu a nedostatečné součinnosti objednatele a investora,“ argumentoval mluvčí.

Kraj vyčíslil smluvní pokuty, které  dle názoru stavebníka nemají právní oporu. Mluvčí dodává, že opakovaně už od počátku výstavby upozorňovali na mnoho nedostatků, ovšem bez výsledku.

Kraj chce ve spackané  dostavbě pokračovat. Vše po úpravách projektu musí schválit orgány kraje, což bude zřejmě až koncem března. Teprve v dubnu bude možné soutěž vyhlásit.Krajští politici by rádi v červnu podepsali novou smlouvu, ale není jasné, zda do všeho nezasáhnou případné žaloby a jiné obstrukce.

Díky politikům nebo stavařům občané přišli o kapacitu okolo sta lůžek, která není nemocnicí v řádném termínu využívána už řadu měsíců.  Přitom škoda se pro nemocnici počítá okolo osmi miliónů měsíčně. I za sekundární škody nesou odpovědnost konkrétní osoby, ale zde je ticho po pěšině. Občané si zaslouží, aby ti co se na spackání  stavby podíleli, nesli nejen politickou, ale také finanční odpovědnost.

Nebo opět vše zaplatí daňový poplatníci a politici budou vesele pokračovat v krasojízdě a rozporuplných zakázkách?

Odpovědnost jde jednoznačně za politiky, kteří vše svádí na stavební firmu. Zde neplatí jen odpovědnost za škody, ale také odpovědnost vůči občanům a jejich voličům, kteří nedostali za své peníze odpovídající služby, ani servis a splněné investice v daním čase.

Ti občané, kteří věřili těm, co jim slibovali, že bude líp, tak dnes sklízí plody své slepé setby a důvěry v politiky s převlečenými kabáty. „Ti se o svůj blahobyt dozajista už dávno a jistě výtečně postarali.“


 

PŘIPRAVUJEME:

  • Kdo našeptává politikům co mají a co nemají dělat?
  • Jak probíhají výběrová řízení v Krajských společnostech?
  • Kmotři v Karlovarském kraji nespí?
Copyright © Všechna práva vyhrazena | Newsphere by AF themes.