13. června 2024

zprávy z Karlovarského kraje

Úplatky za 33 miliónů v kauze hnutí ANO

KVListy

REKLAMA

ILUSTRAČNÍ FOTO

Policie po necelém roce uzavřela vyšetřování rozsáhlé korupční kauzy, která se dotýká  přímo politiků z hnutí ANO. Státní zástupce dostal v pátek od policie spis s návrhem na podání obžaloby k soudu.

Aktéři případu čelí stíhání, protože se podíleli na ovlivnění z veřejných zakázek radnice Brna-střed. Návrh na obžalobu je podán na  třináct osob. Celková výše úplatků, kterou si měla skupina rozdělit je 33 milionů ze zakázek v objemu 328 milionů korun.

Na vrcholu organizované skupiny byl podle policie vlivný brněnský politik za ANO a radní Brna-střed Jiří Švachula, který měl úplatky podle policistů také inkasovat. Švachula je od loňského 7. března ve vazbě, kde je dodnes. Žalobce má čas jen do příštího pátku, aby podal obžalobu k soudu, jinak bude muset být Švachula propuštěn na svobodu.

Detaily trestné činnosti popsal bývalý úředník na radnici Brna-střed Petr Kosmák, který uvedl, že  provize pachatelé vybírali ve výši patnácti procent z veřejných zakázek. Kosmák si musel přebíral provize, jinak by přišel o práci na radnici, kterou ovládá hnutí ANO.
Detaily trestné činnosti popsali i další obvinění. Policejní dokumenty zmiňují rovněž odposlech, kdy dva obvinění Jiří Švachula a Saman El-Talabani  se baví o podílech z veřejných zakázek pro mladý „efko“ a starý „efko“.
KVListy fotokoláž

Podle policie se jedná o dva vlivné politiky z hnutí ANO: první místopředseda hnutí a šéf poslanců Jaroslav Faltýnek (starý „efko“) a pak jeho syn Jiří Faltýnek (mladý „efko“). Švachula měl  Faltýnky dokonce  okrádat, kdy jim jejich podíly měl krátit. (zdroj: seznamzpravy.cz)

Sofistikovaný způsob úplatkářské trestné činnosti tak končí u druhého nejvýše postaveného politika v hnutí ANO Jaroslava Faltínka (bývalého člena ČSSD), který je pravou rukou premiéra Andreje Babiše, který se v minulosti z několika skandálů, kde jej policie šetřila pro podezření ze spáchání trestného jednání. 


Prokorupční hnutí ANO 2011 čelí jedné z největších úplatkářských afér za poslední dobu.


KVL

POLITICKÁ SATIRA

Na úvodní fotografii jsou  místní reprezentanti hnutí ANO 2011, protože prodražené zakázky o více než 15% se objevují také v Karlovarském Kraji. Zde naštěstí pečlivý a neúplatní policisté zatím nic podobného korupčnímu jednání neodhalili. Občané proto mohou své karlovarské „ANOPOLTIKY“ pochválit a za poctivou práci a při letošních volbách jim odpovídajícím způsobem u volebních uren poděkovat.

„Aby bylo líp“

 


PŘÍSLOVÍ NOVÉHO TÝDNE

„JABLKO NEPADÁ DALEKO OD STROMU“

Copyright © Všechna práva vyhrazena | Newsphere by AF themes.