Dlouholetý starosta obce Raná na Lounsku Jaroslav Veselý se rozhodl rezignovat na svou kandidaturu do Senátu pod hlavičkou ČSSD. Kvůli vleklým sporům uvnitř sociální demokracie a neschválení koaliční kandidátky pro krajské volby, se rozhodl do Senátu kandidovat za nové uskupení Lepší sever.
Za jeho krokem stojí přístup ústředí ČSSD. To dosud neschválilo kandidátní listinu Lepšího severu do říjnových krajských voleb, kterou do Prahy zaslalo krajské vedení strany.
„Senát je pojistkou demokracie v naší zemi. Nemohu proto kandidovat za stranu, jejíž vedení principy demokracie pošlapává,“ řekl ke své rezignaci Jaroslav Veselý, jenž za Lepší sever kandiduje i v podzimních krajských volbách.
„Předpokládal jsem, že vedení ČSSD ocení, že jsme dali dohromady osobnosti, které s krajem chtějí skutečně pohnout dopředu. Ani ve snu by mě nenapadlo, že nejužší vedení sociální demokracie bude namísto zkušenosti svých lidí v Ústeckém kraji a zájmů jeho obyvatel preferovat politikaření a návrat politických dinosaurů,“ sdělil Veselý.
Koalici Lepší sever kandidující v krajských volbách v Ústeckém kraji tvoří několik subjektů: ČSSD, Ústecké fórum občanů, ProMOST a řada nezávislých osobností. Kandidátní listinu schválenou krajským předsednictvem však grémium strany neschválilo a vedení strany ani se svými krajskými členy nekomunikuje.
ČSSD prý navíc byla podle pražského vedení upozaděna. Krajské vedení strany proto reagovalo, kandidátku předělalo a v pátek 17. července na vedení strany odeslalo dopis s žádostí o novou podporu. Grémium ČSSD však ani na novou podobu kandidátky nijak nereagovalo.
Naopak na povrch vypluly informace, že pražská centrála sociální demokracie staví svou vlastní kandidátní listinu, na které by se měli objevit například muž s nelichotivou pověstí Petr Benda či Jiří Paroubek. Za vším jsou údajně dlouhodobě napjaté vztahy mezi předsedou strany Janem Hamáčkem a krajským předsedou Miroslavem Andrtem.
Jan Hamáček na dotazy nereagoval
Redakce MF DNES se pokoušela oslovit i šéfa ČSSD a místopředsedu vlády Jana Hamáčka, ten však na dotazy neodpověděl, nezvedl telefon a neodpovídal ani na SMS. Mluvčí strany Eva Gregorová pak redakci sdělila, že proces sestavení kandidátky ČSSD v Ústeckém kraji ještě není dokončen.
„Až bude, výslednou podobu budeme prezentovat, stejně jako v dalších krajích,“ podotkla. Kandidátku musí strana podat do úterý 28. července, nejpozději do 16 hodin.
Podle dosud nepotvrzených informací chystá Hamáček kandidátku s Petrem Bendou, Jiřím Paroubkem a dalšími osobnostmi na vlastní pěst.
„Nedovedu si představit, že by se zde obešel základní demokratický princip, kdy klíčovou roli při tvorbě krajské kandidátky má hrát legitimně zvolené krajské předsednictvo. Teď se vše dostalo do pro mě nepochopitelného patu,“ říká krajský předseda strany Miroslav Andrt.
Na dění v ČSSD vyčkávají i ostatní politici z Lepšího severu. Koncem minulého týdne odešel na vedení ČSSD i další dopis podepsaný kandidáty Lepšího severu – náměstkyní ústeckého primátora Věrou Nechybovou (UFO), bývalým primátorem Děčína Vladislavem Raškou (nez.), Jaromírem Frantou (ČSSD) či primátorem Mostu Janem Paparegou (ProMOST).
zdroj: idnes.cz
Rozkládající se ČSSD na Karlovarsku již zveřejnila lídra krajské kandidátky, kterým má být Michal Červenka z Rotavy. ČSSD nepostavila lídra z velkého města, i proto se zdá, že je totálně personálně rozložená. V minulosti přispěli k propadu ČSSD na Karlovarsku především místní kmotři, kteří totálně rozvrátili personální politiku strany, kterou ze zákulisí ovládají.
Kandidáti na hejtmana Karlovarského kraje jsou Petr Kubis – ANO – obhajuje post hejtmana, Josef Janů – Česká pirátská strana, Michal Červenka – ČSSD, Eva Valjentová – KSČM, Patrik Pizinger – Místní, Karel Jakobec – ODS + KDU-ČSL, Karla Maříková – SPD, Petr Kulhánek – STAN + KOA, TOP 09, VPM, Josef März – Volba pro kraj s podporou hnutí Karlovaráci, Petr Ajšman – Zdraví Sport Prosperita