25. července 2024

zprávy z Karlovarského kraje

Starosta pro občany objednal blbuvzdorná zařízení za 600 tisíc

Dva SOS Pointy byly minulý týden spuštěny výrobcem Josefem Škardou u rybníku Bílá voda v Chodově. Radnice pod vedením starosty Chodova Patrika Pizingera za ně zaplatila víc, jak půl miliónu korun.
REKLAMA

Dva SOS Pointy byly minulý týden spuštěny výrobcem Josefem Škardou u rybníku Bílá voda v Chodově. Radnice pod vedením starosty Chodova Patrika Pizingera za ně zaplatila víc, jak půl miliónu korun.

„Potřebovali jsme autonomní a takříkajíc blbuvzdorné zařízení,“ uvedl pro iDnes.cz starosta Chodova, politik Patrik Pizinger.

Unikátní zařízení vyrobil bývalý zastupitel Josef Škarda zatím jen dvě, ale počítá s tím, že bude rozšiřovat výrobu a svůj vynález začne vyrábět sériově.
Obsluhu celého zařízení s defibrilačním přístrojem používaným při srdeční zástavě prý zvládne každý. Místní strážníci budou reagovat 24 hodin denně na stisknutí tlačítka, umístěného na plášti boxu. Po vyhodnocení požadavků amatérského zachránce strážníci na dálku otevřou buď schránku s lékárničkou, nebo s defibrilátorem. Po poskytnutí  laické pomoci návštěvníkem (záchranářem), nejspíš bude muset na místo stejně někdo vyrazit z Chodova, který je 3 km od vodní plochy, aby doplnil materiál a uvedl zařízení opět do pohotovostního režimu a bylo připraveno na další stisknutí tlačítka a opětovného použití.
Železný box obsahuje plovák a házecí pytlík pro záchranu tonoucího. Jako bonus mají strážníci k dispozici hned dvě kamery, které jim zajistí okamžitý pohled na to, jak si amatérský záchranář počíná a co se děje v nejbližším okolí.
Zařízení za 600 tisíc korun bude částečně suplovat v průměru pouhých sedm případů ročně , na které strážníci za letní sezonu vyjíždějí.
Starosta Pizinger si myslí, že blbuvzdorné zařízení budou občané hojně využívat, protože roste návštěvnost této lokality, a proto se podle něj  může počet občanských ošetření zvyšovat.

Víc hlav, víc ví…

Chodovští dobrovolní hasiči už přemýšlí, že budou box dál vylepšovat. Dokonce i mluvčí  Zdravotnické záchranné služby Karlovarského kraje Radek Hes vysekl chodovským vědátorům poklonu.

Kromě mediálně vychváleného boxu s dálkovým zámkem, ale není známa žádná homologace, ani certifikace nebo odborné vyjádření zdravotnické, či bezpečnostní autority uznávané v ČR, která by podpořila nejen dobrou myšlenku, při zachraňování sebe sama neproškolenými návštěvníky (amatéry) pomocí defibrilátoru a dalších pomůcek,  ale především prokázala efektivitu, účelnost a hospodárnost vynaložených veřejných prostředků, které nadšení politici utratili z městské poklady občanů.

Blbuvzdorný box pořízený v dobré víře pro návštěvníky Bílé vody jistě vyvolá další náklady z veřejných peněz občanů Chodova, ale o tom se politik Pizinger nezmiňuje. To nejspíš ukáže teprve čas.

 

Copyright © Všechna práva vyhrazena | Newsphere by AF themes.