Firmy, u kterých tvoří náklady na energie deset a více procent z celkových nákladů budou moci podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (za STAN) využít úvěry se státní zárukou. Vláda na pomoc vyčlení jednu miliardu korun. Pomoc bude zaměřená na malé a střední podniky, uspokojeno by mělo být až 1800 žadatelů. Ministr to dnes řekl novinářům na tiskové konferenci.
Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) ve spolupráci s Národní rozvojovou bankou (NRB) rozšíří v souvislosti s energetickou krizí program Záruka. „Pomůže v první řadě malým a středním podnikům, které jsou na změny vnějšího ekonomického prostředí, jako je například současný nárůst energií, zdaleka nejcitlivější,“ uvedl Síkela.
Firmy budou moci čerpat půjčky ve výši jeden až deset milionů korun, stát se za ně zaručí až do 80 procent jistiny. Prostřednictvím České bankovní asociace chce Síkela apelovat na komerční banky, v případě že takovou půjčku poskytnou a bude na něj vystavena státní záruka, aby riziko bylo oceňováno jako státní. Nikoliv tedy dané komerční organizace.
Pro větší společnosti s energeticky náročným provozem vláda zvažuje kompenzaci nepřímých nákladů, což podle Síkely prakticky znamená náhradu nákladů na emisní povolenky. „Tam by se jednalo zhruba o 35 větších subjektů z oblasti ocelářství, kožedělného průmyslu, chemie, a tak dále,“ uvedl ministr. Doplnil, že tuto podporu loni předchozí vláda vyplatila, ale pro další období pro ni nezajistila krytí v rozpočtu a už ji neobnovila.
V souvislosti s prudkým zdražením energií ministři podle Síkely připravují komplexní soubor opatření, která budou pomáhat adresně, okamžitě, ale budou se zabývat problémem i z dlouhodobého hlediska. MPO chystá novelu energetického zákona, která by měla zabránit opakování energetické krize. Dodavatelé energií budou moci nabízet jen takový objem, který budou mít krytý dostatkem financí. Energetický regulační úřad by měl na dodržování tohoto pravidla pravidelně dohlížet.
Ukončení dodávek elektřiny a plynu loni oznámila skupina Bohemia Energy, která byla největším uskupením alternativních dodavatelů energií v ČR se zhruba 900.000 odběrnými místy. Následně skončily i další společnosti.
MPO dále zamýšlí zavést podmínku, aby obchodník v případě ztráty schopnosti dostát svým závazkům, automaticky ztratil licence na obchodování s energiemi. „Tím bychom zabránili tomu, že obchodník udělá něco jako udělala Bohemia Energy loni, která ukončila dodávky a následně část nakoupených energií převedla na jinou firmu patřící stejnému majiteli, a ta je pak nabízela velkým zákazníkům,“ dodal Síkela.
Svaz průmyslu a dopravy ČR ve svém průzkumu zjistil, že 43 procentům členských firem se zvýšily náklady na energie o více než 20 procent.
zdroj: https://globe24.cz