22. května 2024

zprávy z Karlovarského kraje

Kulhánek je jedním z nejhůře hodnocených hejtmanů

REKLAMA
Únorový průzkum společnosti SANEP zaměřený na hodnocení zvolených představitelů čtrnácti územně samosprávných celků – krajů (mezi něž patří i hl. město Praha) ukazuje, že nejlépe si i nadále vede hejtman Jihočeského kraje a předseda Asociace krajů ČR Martin Kuba (ODS) s aktuálním ziskem 48,1% kladných hlasů. Naopak až na dvanáctém místě je karlovarský hejtman Petr Kulhánek (STAN/KOA) se ziskem v souhrnu pouhých 25,8% kladných hlasů.

Kuba patří mezi nejvýraznější tváře občanských demokratů a svou pozici předsedy Asociace krajů ČR dokáže skvěle využít pro komunikaci nejen s veřejností, ale především s představiteli vlády ČR. Když byl v letech 2008 – 16 předsedou Asociace krajů bývalý hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek, podařilo se mu vybudovat z asociace velmi silného a respektovaného partnera vlády, a právě na tuto tradici Kuba velmi dobře navázal. Pod jeho vedením mají kraje daleko větší zastání při projednávání důležitých věcí s vládou ČR.

Za jihočeským hejtmanem se pak na druhém místě umístil s aktuálním ziskem 45,2% kladných hlasů hejtman Libereckého kraje Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Oproti říjnu loňského roku si Půta polepšil v aktuálním měření o 0,3 procentního bodu.

Třetí místo pomyslného žebříčku hodnocení představitelů územně samosprávných celků obsadil hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO) se ziskem v souhrnu 40,4% kladných hlasů a oproti minulému měření si polepšil o 2,6 procentního bodu.

Čtvrtou pozici důvěryhodnosti obsadil lidovecký hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich, který aktuálně získal od obyvatel svého kraje v souhrnu 39,6% kladných hlasů a oproti říjnu si pohoršil o 0,6 procentního bodu.

Páté místo v hodnocení důvěry hejtmanům náleží královéhradeckému hejtmanovi Martinovi Červíčkovi (ODS) se ziskem 38,4% kladných hlasů. Oproti říjnovému měření získal o 1,3% kladných hlasů více a polepšil si tak v celkovém hodnocení o jednu příčku.

Šestou příčku obsadil hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD), kterému dali aktuálně obyvatelé tohoto kraje v souhrnu 38,2% kladných hlasů. Netolický si tak pohoršil o dvě místa.

Na dalších pomyslných příčkách se pak umístili: olomoucký hejtman Josef Suchánek (STAN) se ziskem v souhrnu 36,7% kladných hlasů / hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková (STAN) se ziskem v souhrnu 34,3% kladných hlasů ¬/ hejtmanka Plzeňského kraje Ilona Mauritzová (ODS) se ziskem v souhrnu 33,9% kladných hlasů / hejtman kraje Vysočina Vítězslav Schrek (ODS) se ziskem v souhrnu 31,5% kladných hlasů / ústecký hejtman Jan Schiller (ANO) se ziskem v souhrnu 30,9% kladných hlasů / karlovarský hejtman Petr Kulhánek (STAN/KOA) se ziskem v souhrnu 25,8% kladných hlasů a zlínský hejtman Radim Holiš (ANO) se ziskem v souhrnu 23,7% hlasů.

Na posledním místě se pak umístil se ziskem pouhých 17,5% kladných hlasů primátor hl. m. Prahy Zdeněk Hřib (Piráti).  

Pozn.: průzkum byl realizován v době, kdy funkci hejtmanky Plzeňského kraje zastávala Ilona Mauritzová (ODS). Tu však ve funkci nahradil dne 14.2. Rudolf Špoták (Piráti).


Exkluzivní internetový CAWI on/off-line průzkum společnosti SANEP byl proveden ve dnech 3. – 14. února 2022 na 14 reprezentativních vzorcích (celkem 11.164 ve věkové kategorii 18+ let). Celkově se průzkumu společnosti SANEP zúčastnilo v rámci panelu 220 tisíc registrovaných uživatelů 46.238 dotázaných. Reprezentativní vzorky byly vybrány metodou kvótního výběru.

Statistická chyba u uvedených skupin obyvatel se pohybuje kolem +- 1,5 procentního bodu.

Zdroj a foto: SANEP

Copyright © Všechna práva vyhrazena | Newsphere by AF themes.