14. června 2024

zprávy z Karlovarského kraje

Studovat půjde mimo Karlovarský kraj

Myslím si, že školství je poslední místo, kde by se vybírali děti podle známých nebo protekce, ale při zoufale nízkých počtech a velikém zájmu mi není jasné, kde udělali " soudruzi z NDR chybu." I přes to jsme hodně naštvaní, protože politici pořád vyvolávají, jak tady chtějí udržet mladé lidi, taa zvažujeme další kroky.
REKLAMA

Stále více lidí odchází z Karlovarského kraje a další důvody přibývají.

Letos naše dcera ukončila Základní školu s průměrem 1,5. Třikrát udělala přijímací zkoušky na tři střední školy, ale po každé byla odpověď stejná. Přijímačky sice udělala, ale pro mnoho zájemců nebyla přijata.

Děsivá realita, ale nejsme v tom zdaleka sami.

Nabídka zdejších středních škol je často 15 až 30 míst pro jeden obor a ročník, ale poptávka přes 150 uchazečů ukazuje, že pro mnoho dětí nebude nabídka Karlovarského kraje stačit. Jedna třída nebo dokonce půlená výuka, kde v jedné třídě jsou dva obory, pro krajské město ukazuje naprosto zoufalou situaci.
Vystresovaná dcera si v patnácti létech vyzkoušela  jaké to je, když přijímací komise „čarují“, tak, že třikrát skončila pod čarou. Tak se zájem celé naší rodiny o další vzdělávání dcery přesunul mimo  náš rodný Karlovarský kraj.
Vysvědčení a SCIO testy jsme zaslali do třech státních škol mimo rodný Karlovarský kraj. Ale už jsme se mohli přihlásit  jen tam, kde otevřeli druhé kolo. Středočeský, Ústecký a Plzeňský kraj jsme podali. Dceru přijali ve druhém kole okamžitě bez dalších přijímacích zkoušek ve všech třech školách a nepožadovali další přijímací testy. Vysvědčení a SCIO testy stačily a nebyl sebemenší problém vůbec s ničím. My si v klidu jen vybrali podle doporučení, referencí, dopravního spojení a nabídky školního ubytování. Dceru od neděle do pátku neuvidíme, ale všude o ní byl zájem, jen doma ne. Výběr studentů v jiných krajích dělali podle SCIO testů a vysvědčení. Úředníci a kantoři  v jiných krajích se nezatěžovali další organizací výběrových řízení, kde se posouvá  laťka úspěšnosti uchazečů na základě dalších kritérií, ale protože v prvním kole bylo více neúspěšných uchazečů, tak vyspali kolo druhé.

Myslím si, že školství je snad poslední místo, kde by se vybírali děti podle známých nebo protekce, ale při zoufale nízkých počtech nabídky a velikém zájmu mi není jasné, kde udělali “ soudruzi z NDR chybu.“ I přes to jsme naštvaní, protože politici pořád vyvolávají,  jak tady chtějí udržet mladé lidi. Tak zvažujeme další kroky, které nejspíš povedou ve šlépějích našich předchůdců, kteří se rozhodli za své vysoké daně dostat lepší servis, ale nejspíš takové místo v Karlovarském kraji nebude.

Protože mi to nedalo, zeptala jsem se dcery, kolik dětí zůstává z jejich třídy v Karlových Varech. Ze třiceti dětí se deset stěhuje s rodiči mimo kraj, protože rodiče odchází k vůli zaměstnání jinam. Dalších deset dětí mělo smůlu stejně jako naše dcera a budou studovat mimo kraj. To znamená, že 2/3 dětí z jedné třídy odchází pryč z Karlovarského kraje a polovina z toho se nejspíš už nikdy zpět nevrátí.
Celý život zde žijeme a odvádíme do rozpočtů každý měsíc tisíce, ale takové veřejné služby se nám vůbec nelíbí.

Starší syn vystudoval v Praze. Už rok po zahájení studia nám oznámil, že se do Karlových Varů vracet nebude. Dnes má skvělou práci, slušný příjem a vlastní byt v Praze. Je mu dvacet osm let. Do Karlových Varů zajede dvakrát do roka popřát k narozeninám na jeden den.

Zvažuji, že asi budeme přemýšlet o tom, že postupně změníme místo podnikání a opustíme náš rodný Karlovarský Kraj. Lopotíme se zde za pár korun od rána do večera a za zábavou stejně odjíždíme často jinam.

Možná pak se budeme do Karlových Varů vracet, ale už jako turisté, abychom se pokochali procházkou po torzu lázeňství, které ještě nebylo rozprodáno.

K tomu také ač nechtěně, shlédneme i to soudobé kapitalistické lázeňství.

Ale kávu, zákusek ani procedury, či jiné služby si v předražených soukromých hotelech rozhodně nedáme. Už dnes jezdíme do městských lázní do Německa i  Čech, kde za rozumné peníze dostanete skvělé služby a výtečný servis.

Prý z Karlovarského kraje lidé posledních několik let utíkají po stovkách.

autor: Milena H.


Údaje ze statistického úřadu jsou jasné.

  • za deset let se snížil počet obyvatel o 17 tisíc, jakoby zmizelo celé město Ostrov 
  • za deset let je téměř pravidelně počet vystěhovalých obyvatel vyšší, než těch, kteří se přistěhovali
  • posledních deset let mají obyvatelé nejnižší průměrné mzdy v ČR
  • sčítání lidu z roku 2011 Karlovarskému kraji uvádí 310 tisíc lidí
  • údaj ze statistického úřadu v roce 2021 říká, že počet obyvatel v Karl. kraji  je pouhých 293 tisíc lidí a počet stále klesá

Pokud se trend nezmění, tak v budoucnu si politici v Karlovarském kraji budou vládnout jen sami sobě.


 

Copyright © Všechna práva vyhrazena | Newsphere by AF themes.