25. července 2024

zprávy z Karlovarského kraje

Turistika do Šindelové

REKLAMA

Dne  24.9.2020 se v devět hodin rozjely turistky do Jindřichovic malým autobusem. Řidič vyjel přesně a odvezl turistky ke kostelu sv. Martina, kde si mohly místo prohlédnout, který se nachází v Jindřichovicích 20 kilometrů od Karlových Varů a osmnáct kilometrů od Sokolova.

Kostelík sv. Martina je římskokatolický, a je chráněn od roku 1963 kulturní památkou. Tento kostel se začal stavět v místě původního kostelíku v roce 1658 pod patronátem Hanse Hartwiga Nostic. Po třech letech v 1661 byl kostel dostavěn.
Po prohlídce tohoto místa nasedly ženy do autobusu a řidič je kousek odvezl k lesní cestě, a tam je vysadil. Dál pokračovaly po modré turistické značce, javorovou alejí, kam po ní došly k zámečku Favorit. Zámeček Favorit je chráněnou kulturní památkou České republiky. Nachází se v Krušných horách mezi obory Šindelovou a Jindřichovicemi. Zámek patří v soukromých rukou původem ruskému majiteli. Objekt je nepřístupný a chátrá. Od zámečku turistky pokračovaly kolem památných obřích smrků s nejdelší modřínovou alejí, a to jim začalo pršet. Turistkám déšť nevadil, vytáhly pláštěnky, deštníky a pokračovaly dál po modré turistické značce modřínovou alejí až došly do obce Šindelová, kde na ně čekal pan ing. Rudolf Kovařík a provedl je areálem.
Vysokou pec nechali vystavět v roce 1818 Jindřichovického panství neznámým architektem. V areálu byla vybudována kovářská a klempířská dílna. Kromě toho se zde z odpadních produktů odlévaly struskové stavební cihly. Výroba zde byla zastavena v roce 1945. Na počátku jednadvacáté století objekt pouze chátral a zůstala z něj zřícenina. V roce 2015 byl založen spolek o záchranu hutě v Šindelově. Po prohlídce zamířily s panem Kovaříkem na meteorologickou stanici, kde je  správcem a vysvětloval o měření sněhové pokrývky, vlhkosti vzduchu, rychlosti větru, srážkovému měření a další zajímavosti. Byl to den pěkný a poučný. Turistky poděkovaly za pěknou přednášku, nastoupily do autobusu a vyjely směr Karlovy Vary s pěkným pocitem.

Copyright © Všechna práva vyhrazena | Newsphere by AF themes.