Uvolněný radní připravil kraj o tři miliony korun, potvrdil tak svoji neschopnost i zbytečnost

REKLAMA
(Karlovy Vary, 1. 11. 2021) – Naprosto laxní, alibistický a hlavně těžko pochopitelný přístup ke státním dotacím zvolil uvolněný radní Karlovarského kraje Vít Hromádko (SNK1). Ten se rozhodl, že se Karlovarský kraj nebude v letošním roce ucházet o dotaci ve výši tři miliony korun na podporu obchodů a prodejen v malých obcích celého kraje.
„Jedná se o naprostý zkrat krajského politika, jehož post byl zřízen uměle a jen kvůli soudržnosti nynější krajské koalice. Jde o neomluvitelnou chybu, kterou nelze ničím obhájit ani jakkoliv vysvětlit,“ říká poslankyně Parlamentu ČR Jana Mračková Vildumetzová
Podstatou kritiky celého zastupitelského klubu je ale takzvaný projekt Obchůdek, ze kterého mohl Karlovarský kraj čerpat až tři miliony korun na podporu vesnických prodejen, na mzdy jejich zaměstnanců, energie a mnoho dalších věcí. „Jenže pan radní, jehož plat činí zhruba sto tisíc korun plus další benefity, se rozhodl, že kraj do projektu nepřihlásí a peníze od státu nechce. Je smutné, že se o státní peníze přihlásilo jedenáct krajů, ale ten Karlovarský mezi nimi chybí,“ pokračuje dále Vildumetzová Mračková.
Místo třech státních milionů korun, které by provozovatelům malých prodejen velmi pomohly, kraj dal  ze svého rozpočtu cca 900 tisíc, jako to dělají další kraje. Je to titul, o který obce velmi usilovaly a má pro ně zcela zásadní význam. Vždyť obchod v malé obci je někdy jediným místem pro sociální kontakt občanů obce. Takže kraj mohl podpořit malé prodejny celkem zhruba čtyřmi miliony korun, ale pohrdl státní dotací a doslova se na drobné živnostníky na venkově vykašlal.
„Zdůvodnění, které Vít Hromádko prezentoval, je naprosto absurdní a málo uvěřitelné. Radnímu se totiž nelíbily podmínky projektu a nutnost ho předfinancovat, proto ho takzvaně zařízl. A s ním zařízl i mnoho starostů a podnikatelů, kteří každý den přemýšlí, zda svoji prodejnu na vesnici zavřou, nebo ještě nechají otevřenou. Tento krok je na rezignaci Víta Hromádka na post uvolněného radního a zrušení tohoto postu, neboť se opět ukázalo, že je zbytečný a Vít Hromádko bere ročně statisíce korun z rozpočtu kraje jen proto, že koalici odmává, co potřebuje. A tomu opravdu nemůžeme jen tak přihlížet,“ dodává Martin Hurajčík, krajský zastupitel a předseda kontrolního výboru.

Reakce krajské mediální propagandy na sebe nedala dlouho čekat. Mediální hlídači Kulhánkovi polepené koalice, kterou draze jako nikdy zaplatí místní daňový poplatníci opožděně kontrují na Facebooku :
Karlovarský kraj se zapojí do dotačního programu Ministerstva průmyslu a obchodu „Obchůdek“ na podporu venkovských prodejen, až budou lépe nastaveny podmínky programu. Do té doby bude dál podporovat venkovské prodejny v malých obcích z krajských dotací.
Proč to tak je?
Kraj má od roku 2019 vlastní dotační titul na podporu venkovských prodejen. V roce 2021 rozdělil mezi 12 obcí do 1000 obyvatel více než 812 tisíc korun.
👉 V případě krajské dotace je příjemcem výhradně obec, a ta pak garantuje potřebnost prodejny v místě alokace ve výši. Prodejnu ale může provozovat obec i soukromý provozovatel. Oproti tomu v případě ministerského Obchůdku 2021+ může být příjemce dotace jak obec, tak i podnikatelský subjekt. Obec pak ale vůbec nemůže vyhodnotit potřebnost takové prodejny pro obyvatele. Proto kraj nemůže souhlasit s argumentací ministerstva průmyslu a obchodu, že kraje a starostové obcí budou garancí podpory podpora těm, kteří jí nejvíce potřebují.
👉 Dotační program kraje je pro příjemce administrativně velmi jednoduchý, což je nutné právě v malých obcích, kde starostové nemají úředníky na práci s administrací dotací.
👉 Dotace z krajského programu dostanou obce úspěšné v získání financí předem, z ministerského dotačního titulu jdou až následně, tedy ex post. Je tedy třeba, aby se provoz prodejny dopředu předfinancoval.
👉 Veškerá kontrola a případné vymáhání poskytnutých peněz zpět, je v ministerském programu na krajích, což může být směrem k podnikatelskému subjektu někdy problém.
👉 Další podmínka, že obchůdek bude otevřen min 5 dní v týdnu, u obcí, nebo místních částí do 350 obyvatel 3 dny v týdnu, znamená velmi důkladnou kontrolu, kterou obce ani kraje nemohou dlouhodobě a zodpovědně zajistit.
Kraj se do dotačního programu MPO – tedy do Obchůdku 2022+ v příštím roce rád zapojí, ale:
👉 Budeme iniciovat změnu pravidel vedoucích k jejich zjednodušení.
👉 Poskytnutí prostředků krajům formou zálohové platby, aby nebylo nutné prodejny předfinancovávat.
👉 Zachováme dotační titul Karlovarského kraje, ale změníme jeho účel tak, aby se s Obchůdkem 2022+ doplňoval, tj. umožníme investiční využití finančních prostředků na zřízení nových prodejen, jejich opravy a podobně.

I prezident už dávno prokouknul rozkulhanou mediální hru s občany.

Lidem zasvěceným je jasné, že Kulhánkova politika je založena výhradně na jeho bezchybném mediálním obrazu a nikoliv na práci pro občany, za kterou si ho platí.

Konec konců, to už dávno asi prokouknul i prezident republiky Miloš Zeman, který o Kulhánkovi prohlásil, že je líný už v roce 2019 při návštěvě Karlovarského kraje. Bohužel pro mnohé občany i tato informace v mnoha Kulhánkovi přátelských mediích téměř zapadla. Možná proto bude dobré si poznámku pana prezidenta připomínat stále častěji.

 

By redakce

Related Post