25. července 2024

zprávy z Karlovarského kraje

Kulhánek bývalému politikovi schválil tučné odměny

Na co lidé zapomínají je fakt, že doktor Josef März je politik, který už jednou byl ředitelem KKN a minulý rok krátce po volbách mandát, o jenž žadonil u voličů Karlovarského kraje, vyměnil jako krajský politik za ředitelskou židli.
REKLAMA

Půlmilionové odměny pro manažery schválila koalice pod vedením hejtmana Kulhánka jako nikdy v minulosti.

O tom, že politik Kulhánek rozdává z cizího plnými hrstmi jemu nakloněným politickým vazalům, už bylo mnohokrát slyšet ze všech koutů Karlových Varů. Po té, co se Kulhánkovi rozpočet města Karlovy Vary po osmi létech uzavřel, tak jeho politika rozdávání z cizího se přesouvá na Karlovarský kraj. V konzumování našetřených veřejných peněz je politik Kulhánek premiant. Z jeho výsledků se v Karlovy Vary budou vzpamatovávat dlouhá léta.


Manažeři nemocnice si chtějí vyplatit půlmilionové odměny, opozice hlasitě protestuje

(Karlovy Vary, 1. 11. 2021) – Vedení Karlovarské krajské nemocnice si nechalo před několika dny schválit kritéria pro výplatu odměn členů představenstva a to v hodnotě až půl milionu korun jednomu členovi představenstva. Návrh, který předložil předseda představenstva Josef März, schválila rada kraje. Opozice je z tohoto rozhodnutí doslova šokována.
„To snad už ani nemůžete myslet vážně. Je naprosto neuvěřitelné, že vedení nemocnice, které kraj schválil dvě stě milionů korun provozní úvěr, vůbec uvažuje o nějakých odměnách. Za minulého vedení nebyla na odměnách vyplacena ani koruna, protože se nemocnici dlouhodobě nedaří,“ vysvětluje poslankyně Parlamentu ČR a opoziční zastupitelka Jana Mračková Vildumetzová (ANO).
Její slova doplňují i další opoziční zastupitelé, kteří se pozastavují nad tím, že pokud by měla nemocnice nějaké peníze vyplácet, tak by je měla použít pro zdravotnický personál.
„To jsou lidé, kteří si to zaslouží a kteří v té nemocnici dělají mnoho let a ne jen pár měsíců, jako tito manažeři. Na ozdravný pobyt zdravotníků klidně peníze vyplácejte,“ říkala další opoziční zastupitelka a rovněž poslankyně Parlamentu ČR Karla Maříková (SPD), která navíc poukazovala na dlouhodobý nedostatek zdravotnického personálu v kraji.
Hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek (STAN) rozhodnutí rady kraje hájil tím, že manažeři mají být finančně motivováni k dobrým výkonům. „Zdá se, že se nám podařilo nastartovat změnu v nemocnici a pokud tomu tak bude, manažeři si odměny zaslouží,“ říkal hejtman. Jeho slova ale ihned komentoval Martin Hurajčík (ANO), který uvedl, že lepší hospodářský výsledek není zásluhou manažerů, ale zvýšených plateb zdravotních pojišťoven.
Nad výší odměn a vůbec celým procesem se pozastavil i předseda výboru pro zdravotnictví Petr Kubis (ANO), který sdělil, že o žádné takové věci vůbec nebyl informován.
„A domnívám se, že bychom o těchto věcech měli být minimálně informováni. A musím se přiznat, že je to pro mě informace neuvěřitelná,“ dodal Petr Kubis.
Opozice navíc poukazuje i na postoj právního a legislativního odboru, který schválené rozhodnutí rady rozporuje. „Přeci není normální, aby si někdo nechal v říjnu schválit kritéria a v prosinci si vzal odměnu a to ještě ve výši půl milionu korun. Vůbec si neumím představit, co takové vyplacení odměn vyvolá v nemocnici mezi personálem a co na to budou říkat zdravotníci,“ dodala Jana Mračková Vildumetzová, která žádala revokaci usnesení rady, což ale vládnoucí koalice smetla ze stolu a počítá s tím, že případné půlmilionové odměny manažerům nemocnice vyplatí.
„I v klasickém businessu bývá pravidlem, že se podmínky stanoví vždy s ročním předstihem a rozhodně by o nich nemělo rozhodovat samo vedení, ale vždy jemu nadřízený orgán. Tedy pokud budou splněny všechny podmínky, za kterých může být odměna vyplacena, mělo by být toto schváleno v případě akciové společnosti valnou hromadou. V době, kdy nemocnice není zcela v dobré finanční kondici, není nejvhodnější k takovým odměnám přistupovat,“ připojila se ke kritice další opoziční zastupitelka a primátorka Karlových Varů Andrea Pfeffer Ferklová (ANO).

Skandální odhalení je skryto v předvolebním videu politika z hnutí VOK, které je jistou odnoží hnutí KARLOVARÁCI, jemuž nějakou dobu Josef März předsedal, než přeskočil do štědré náruče současného rozhazovačného hejtmana Kulhánka.


PŮL MILIONOVÉ ODMĚNY JSOU TOU ŠANCÍ NA ZMĚNU?

Na co lidé zapomínají je fakt, že doktor Josef März je politik, který už jednou byl ředitelem KKN a minulý rok krátce po volbách mandát, o jenž žadonil u voličů Karlovarského kraje, vyměnil jako krajský politik za ředitelskou židli s tučnějším platem, než má krajský radní. Důvěra voličů byla v podstatě jen dobře zobchodována, protože výběrové řízení spolupřipravoval März už jako koaliční politik, aby v něm následně uspěl jako staronový ředitel, který byl již do KKN jednou dosazena za vlády ČSSD.

Kromě mandátu krajského, byl politik/ředitel März zvolen i jako zastupitel města v Karlových Varech. Dnes oba mandáty a důvěru, kterou dostal od voličů obsluhují občany nezvolení náhradníci.Copyright © Všechna práva vyhrazena | Newsphere by AF themes.