22. června 2024

zprávy z Karlovarského kraje

REKLAMA

Poslední letošní výlet se uskutečnil dne  10.listopadu. Jelo se od Tržnice v sedm hodin směr zámek Zbiroh. V autobuse dala vedoucí paní Jana instrukce pro všechny seniory.

Má to vždy skvěle zorganizované. Po třech hodinách byl autobus na místě v městě Zbiroh. Město se nachází v okrese Rokycany. Řidič zastavil na náměstí, kde senioři vystoupili a vydali se prohlédnout si Městské muzeum Josefa Václava Sládka.

Tento český spisovatel, básník, novinář a překladatel se narodil v městě Zbiroh. V tom samém domku se dnes nachází muzeum. Patří mezi zakladatele poezie pro děti. Na domu je umístěna pamětní deska básníka od sochaře Antonína Odehnala. V muzeu se nachází bohaté dokumenty, které na dvanáctých panelech zachycují celé Sládkovo dětství.

Po nádherné prohlídce, která byla tradičně na tři skupiny si na náměstí někteří zašli koupit turistickou známku a jiní zdejší pečivo na cestu. Autobus přijel a všichni výletníci nastoupili. Pan řidič se s nimi vydal na zámek Zbiroh.

Zámek Zbiroh byl původně hrad, který byl založen v třináctém století. Prošel několika stavebními úpravami. Na zámku se vystřídalo mnoho majitelů. V sedmnáctém století byl místem, kde byly vězeny významné osobnosti. V období 1912 – 1928 pobýval na zámku Alfons Mucha a vytvořil zde proslulé své dílo – Slovanskou epopej. Nyní po rekonstrukci je opět přístupná veřejnosti.

Od zámku se všichni vydali k autobusu, který je odvezl na oběd do restaurace Lesanka. Mohli si vybrat ze dvou jídel. V nabídce byly plněné bramborové knedlíky s uzeným masem a zelím, nebo řízek s brambory. Když se všichni naobědvali, tak se vydali k autobusu. Nastoupili a řidič se s nimi vydal do Plzeňského historického podzemí. Zde jim vedoucí zájezdu paní Jana rozdala vstupenky, za které si šli do pivnice na Parkálu, tam dostali jedno pivo zdarma. Po občerstvení se vydali po třech skupinách do historického pivovarského podzemí.

V podzemí se nachází dvacet kilometrů chodeb, sklepů a studní. Návštěvníci si mohou prohlédnout osm set metrů dlouhý okruh. Tyto prostory sloužily ke skladování potravin, výrobě piva nebo jako obranný systém v době nepokojů.

Byl to velký zážitek. V pět hodin byl odjezd z Plzně do Karlových Varů. Senioři poděkovali skvělé vedoucí Janě a panu řidiči, že je dovezl domů v pořádku. Pokud se nic nezmění kvůli pandemii, tak 5. prosince je Chýše – vánoční koncert a 8. prosince Německo s oblíbenými nákupy.


 

Copyright © Všechna práva vyhrazena | Newsphere by AF themes.