25. července 2024

zprávy z Karlovarského kraje

REKLAMA

Dne 18. května na dolním nádraží před osmou hodinou ranní, se sešlo šedesát seniorů čekající na autobus. Tento výlet pořádal Klub seniorů z Úvalské ulice.

Autobus přijel a senioři mohli nastoupit a sednout si na svá místa. Přesně v osm pan řidič vyjel směr Plzeň. Jelo se přes Bochov, protože se Bečově opravuje silnice. Tentokrát byla vedoucí zájezdu Milada S. Cesta byla plynulá, žádné čekání na silnici. Z Karlových Varů na zámek Kozel je to asi sto jedenáct kilometrů. V autobuse vedoucí zájezdu paní Milada obešla seniory, aby si vybrali ze třech jídel. Vepřový nebo kuřecí řízek s bramborem a výpečky s knedlíkem a zelím. Poté zavolala do restaurace a nahlásila počet jídel, kdo si, co objednal. Počasí bylo nádherné. Než se dojelo na místo, tak paní Milada přečetla všem přes mikrofon trochu z historie zámku. Tím pěkným vyprávěním zpestřila cestu všem seniorům. Poté řekla, že na prohlídku zámku se rozdělí na tři skupiny, protože v zámku jsou malé místnosti, kterýma se prochází.

Zámek se nachází patnáct kilometrů východně od Plzně. Tento zámek se původně jmenoval Waldschloss bei Stiahlau (česky přeloženo – Lesní zámek. Nejvyšší lovčí Královského zámku byl hrabě Jan Vojtěch Černín z Chudenic, který byl stavebníkem tohoto zámku. Jako stavitele povolala pražského architekta Václava Haberditze, který navrhl budovu obdélníkového půdorysu s rozsáhlým nádvořím. Budova byla dokončena v roce 1789. Hrabě Černín v devadesátých letech nechal zámek rozšířit o další čtyři budovy – kapli sv. Kříže, jízdárnu, lokajnu a konírnu. Tyto budovy vytvořil Ignác Jan Nepomuk Palliardi. Zámek je ukázkou klasického venkovského sídla šlechty osmnáctého století.

Po nádherné prohlídce se šlo do zámeckého parku, kde jsou nádherné vysoké stromy a z nich je jeden strom vzácný, zvaný liliovník tulipánokvětý. V parku je malé občerstvení, kde si někteří dali nanuk nebo kafíčko. Po odpočinku se odebrali k autobusu, kam všichni účastníci nastoupili a pan řidič vyjel směrem k restauraci Český Dvůr. V restauraci s naobědvali a odpočinuli a po druhé hodině se všichni odebrali zpět k autobusu. Řidič vyjel směr zoologická zahrada v Plzni.

To je druhá prohlídka zájezdu. V zoologické zahradě dostali všichni rozchod a mohli jít, každý kudy chtěl. Zoologická a zároveň botanická zahrada je druhá nejstarší ZOO v České republice. Mají zde spoustu různých druhů ptáků, například pelikán bílý pocházející z Afriky, nádherný jeřáb královský, a spoustu dalších. Dále jsou tu žirafy, opice makak lví, hrošík liberijský, velbloud dvouhrbý, opičky, levhart čínský pocházející z Číny a spoustu dalších exotických zvířat.  Po prohlídce došli k občerstvení, tam si dali opět zmrzlinu nebo ledovou kávu, aby se občerstvili ve slunném počasí. Před pátou hodinou se odebrali k autobusu, který čekal na parkovišti. Všichni nastoupili a pan řidič přesně v pět hodin vyjel směr Karlovy Vary. Všichni účastníci zájezdu měli pěkný zážitek.

 

Copyright © Všechna práva vyhrazena | Newsphere by AF themes.