Zájem o osobní bankrot od června výrazně stoupl

REKLAMA

Od začátku letošního roku do konce listopadu bylo v Česku vyhlášeno 16 992 osobních bankrotů, tedy o 39 procent více než ve stejném období loni. Zároveň bylo podáno 18 645 návrhů na osobní bankrot, což je meziroční nárůst o 47 procent, upozornila ve čtvrtek společnost CRIF-Czech Credit Bureau.

Zájem o oddlužení letos prudce vzrostl poté, kdy v červnu začala platit insolvenční novela s mírnějšími podmínkami pro oddlužení. Od června do listopadu podalo podle Institutu prevence a řešení předlužení žádost o osobní bankrot více než 16 tisíc dlužníků.

Tento počet je proti loňsku dvojnásobný, některé soudy nestíhají oddlužení povolovat. Zatím se však nenaplnily prognózy, které počítaly s mnohem vyšším zájmem lidí o osobní bankrot.

Dlužníci mohou nově buď splatit věřitelům za tři roky nejméně šedesát procent dluhu, nebo by měli za pět let dorovnat aspoň třicet procent dlužné částky. Pokud by to bylo méně než třicet procent, rozhodoval by soud. Musel by posuzovat, jak se dlužník snažil. Senioři mají pravidla oddlužení mírnější, bez dluhů by mohli být do tří let.

Mnoho dlužníků žije v šedé zóně

„Oddlužovací novela, která vstoupila v platnost 1. června 2019, umožnila řešit úpadkovou situaci v zásadě každého člověka, což je klíčové. Nižší (než očekávaný) zájem o oddlužení je zřejmě dán zejména tím, že řada dlužníků si již zvykla žít v šedé zóně. Tedy tak, že jejich oficiální příjem je v exekuci nepostižitelný a zbytek peněz je jim zaměstnavatelem vyplácen na ruku. Tento jev je velice častý například v pohostinství či ve stavebnictví,“ řekl insolvenční správce z kanceláře Administrace insolvencí City Tower Oldřich Řeháček.

Jen v listopadu bylo vyhlášeno 2064 osobních bankrotů.

„V letošním roce se počet osobních bankrotů přiblíží až k hranici 19 tisíc. Naposledy jich tolik bylo vyhlášeno v roce 2014,“ poznamenala analytička CRIF Věra Kameníčková.

zdroj:novinky.cz


I v Karlových Varech je mnoho lidí s exekucemi na krku, zadlužených v osobním bankrotu a  dokonce i politicky činných, kteří rozhodují o veřejných penězích občanů města a vesele vytváří další dluhy.

Budeme podrobněji informovat.