Základna Vrtulníků bylo jen plácnutím do vody

REKLAMA

Vláda Andreje Babiše (ANO) nepočítá se základnou letecké záchranné služby v Karlových Varech. Ze stolu byla smetena snaha hejtmanky Mračkové Vildumetzové (ANO), která slibovala krom jiného její zřízení. Ekonomické důvody jsou asi největším důvodem, ale proč si členové z hnutí ANO v Karlovarském kraji nerozumí z členy ANO na Ministerstvu zdravotnictví, které je opět rezortem hnutí ANO.

Ekonomická analýza je vůbec základ pro to, aby se jakákoli myšlenka mohla realizovat.  Službu chce ministerstvo zdravotnictví zajistit od roku 2020 smluvně v Německu.

Na rozhodnutí vlády reagoval také radní Karlovarského kraje pro oblast zdravotnictví a starosta  Ostrova v jedné osobě Jan Bureš (ODS), Ten by chtěl dělat všechno proto, aby vláda své rozhodnutí změnila, ale konkrétně neuvedl do médií vůbec nic.

V části Karlovarského kraje by službu měly zajišťovat německé vrtulníky, které doplní dosavadní vojenskou letku z plzeňských Líní.

„Naši občané musí mít stejnou možnost jako obyvatelé jiných krajů, aby pro ně v případě ohrožení života doletěla záchranka včas a bez omezení. Doletové časy přitom dosahují i více než 20 minut, což je pro nás nepřijatelné, někdy jde o každou vteřinu. V kraji navíc nemáme specializovaná centra, jako je traumacentrum nebo popáleninové centrum, chybí dětská resuscitační péče,” řekla hejtmanka Jana Mračková Vildumetzová (ANO) pro iDNES.

Karlovarský kraj je na tom z hlediska pokrytí leteckou záchrannou službou nejhůře z celé České republiky a politikům z hnutí ANO se ani po dvou létech nepodařilo situaci zlepšit, přitom ve vládě sedí jejich straničtí kolegové.

V oblasti Karlovarského kraje, kam vrtulníky nestačí včas doletět, přitom trvale bydlí zhruba 200 tisíc obyvatel.

„Je pravda, že část Karlovarského kraje není obsloužena do dvacetiminutové vzdálenosti, na druhou stranu takto už to funguje dlouhodobě a je pravda, že letecká záchranná služba není jediný prostředek pro záchranu pacientů. Vždy vyjíždí i pozemní složka,“ poznamenal ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) před jednáním vlády.

Řešení pro občany Karlovarského kraje si rozehrávání v mediích politici hnutí ANO už téměř rok, ale výsledek je opět nic.

Občané Karlovarského kraje mohou vidět záchranářský vrtulník z blízka každoročně  při tradičním dni záchranářů, ten politici neorganizují, jezdí se sem jen ukazovat, protože jej navštěvuje pravidelně několik tisíc lidí.