14. června 2024

zprávy z Karlovarského kraje

Zámek Koloděje nad Lužnicí

REKLAMA

Plný autobus seniorů vyjel před sedmou směr zámek Koloděje nad Lužnicí. Cestou v Doubí přistoupili další účastníci zájezdu, kteří tam bydlí a nemuseli k tržnici. Vedoucí zájezdu paní Jana dala instrukce seniorům s tím, že budou mít oběd v zámecké zahradě a to ve stylu grilování. Mohou si vybrat oběd tentokrát ze tří jídel a to grilované kuře na bylinkách, nebo grilovanou krkovičku a také klasickou klobásku, která stojí padesát korun. Jízdou autobusem všichni obdivovali krásy přírody, některé seniorky zpívaly, aby jim uběhla cesta rychleji. V půl jedenácté dorazil autobus do obce Koloděje nad Lužnicí, kde výletníci vystoupili a odebrali se k zámku Mitrowitz, kde je vedoucí zájezdu rozdělila na dvě skupiny. Po chvíli čekání přišel mladý pán a odvedl první skupinu do zámecké zahrady na oběd. Druhá skupina vyrazila s mladou průvodkyní do zámečku na prohlídku.

Zámek zdobí nádherné malby malované technikou Seko. Malebný zámeček Mitrowicz v jižních Čechách v obci Koloděje nad Lužnicí prošel náročnou rekonstrukcí, která trvala sedm let. V roce 1704 zámeček získal hrabě Václav Norbert Oktavián Kinský. Jeho dcera Marie Alžběta byla provdaná za hraběte Františka Karla Vratislava z Mitrovic, čímž zámek přešel do jejich rodu. K zámku byla přistavěna kaple sv. Anny. Ve vlastnictví jej drželi až do roku 1945.  

Po nádherné prohlídce se vyměnily skupiny, po dobrém obědě si někteří dali kávu a vynikající perníkový štrůdl. Po pěkném odpočinku se všichni odebrali k autobusu, který se rozjel směr Temelín.

Elektrárna Temelín je jedním ze dvou nejvýznamnějších energetických zdrojů ČR. Společně s dílem v Dukovanech, jsou vybaveny dvěma tlakovodními reaktory s výkonem až 1125 MWe, bezpečně pokrývá dvacet procent spotřeby elektrické energie v České republice.

V zámečku Vysoký hrádek jim byl promítnut film jak vznikla elektrárna Temelín. Po zhlédnutí filmu a prohlídky muzea odjeli autobusem do Albrechtic nad Vltavou, aby se podívali na hřbitov a kostel sv.Petra a Pavla v okrese Písek.

V kostele původně romantického slohu z dvanáctého století se nachází bohatá malířská výzdoba. Je obklopen hřbitovem , jehož zdi jsou malované nádhernými motivy pekla a ráje na triumfálních oblouků hřbitova.

Po krásné prohlídce se turisté odebrali k autobusu a s příjemnými zážitky vyjeli směr Karlovy Vary. Byl to nádherný výlet a všem se to moc líbilo.


Copyright © Všechna práva vyhrazena | Newsphere by AF themes.