Zaostřeno na bitcoin cash

REKLAMA

O bitcoinu ví alespoň něco již téměř každý, kdo se pohybuje na internetu. Mnoho lidí ale nezná fenomén jménem fork. Jde o důležitou součást života každé kryptoměny. Fork (z anglické „fork“ – vidlička) znamená jakési rozdělení dosavadní kryptoměny na další odnože. Děje se tak zejména, pokud nejsou developeři spokojeni s vývojem a chtějí měnu podstatným způsobem změnit.

Pokud se rozhodnout pro tzv. hard-fork, pak dojde „natvrdo“ k oddělení – vznikne nová kryptoměna, která již stojí na novém kódu od vývojářů. S výchozí měnou tak není zpětně kompatibilní a vydává se vlastní cestou. Důležité ale je, že si nová měna vezme „s sebou“ všechny předešlé transakce z blockchainu, tedy nová měna převezme veškerou historii převodů mezi jednotlivými peněženkami, kterou má původní měna za sebou. Uživatelům držícím původní kryptoměnu je velice příhodně „připsána“ měna nová, kterou po forku dostanou „zcela zdarma“! V případě tzv. soft-forku tomu tak není. Tehdy se změna dotkne zpětně vytěžených bloků na blockchainu, ty jsou zneplatněny, ale budoucí bloky po soft-forku jsou kompatibilní s původní měnou – nedochází tedy k „tvrdému rozdělení“.

Bitcoin cash (zkráceně BCH) je příklad tvrdého forku, tedy hard-forku. V červenci roku 2017 byl na nizozemské konferenci Future of Bitcoin představen protokol s názvem Bitcoin ABC. Bitcoin cash vznikl posléze na jeho základě, a to dne 1. srpna 2017 – v době kdy se začal rozjíždět loňský bitcoinový boom. Jeho přijetí uživateli nebylo jednoznačně pozitivní. Mnoho lidí vidělo BCH jako příživníka na slávě bitcoinu samotného (BTC). Pro jejich oponenty se jednalo o podstatné vylepšení, BCH totiž podstatně zvýšil velikosti jednoho transakčního bloku na 8 MB z původních 1 MB. Oproti BTC měl tedy teoreticky BCH kapacitu až osminásobnou. Problém je ale v rozsahu využití měny. Bitcoin cash může pojmout o mnoho více transakcí, ale co se povědomí o něm týče, zdaleka není reálně tak používaný jako bitcoin. Rozšířená kapacita je zatím bohužel k ničemu.

V prosinci loňského roku, kdy došlo ke kulminaci bitcoinové horečky, dne 19. prosince 2017, dosáhl bitcoin cash svého all-time-high, nejvyšší hodnoty, kterou kdy tato měna za jednu virtuální minci měla. Jednalo se o částku 4355 dolarů! V době psaní článku (25. 5. 2018) je hodnota řádově nižší, cena se pohybuje okolo 1020 dolarů za jednotku BCH.

V posledních týdnech také vrcholila kauza webu bitcoin.com. Ten je pod správou příznivců měny bitcoin cash a vede ho známý proponent této kryptoměny, Roger Ver. Spor vznikl již loni, kdy se na zmíněném webu objevily články vyzdvihující bitcoin cash, které zároveň podle kritiků ne zcela objektivně informovaly o BTC. Jednalo se o sporný výrok, kdy bylo uvedeno, že „bitcoin cash je původním blockchainem a bitcoin(BTC) je jeho hard-forkem“.

Je třeba také  uvést, že i sám bitcoin cash si v nedávné době, konkrétně 15. května, prošel dalším hard-forkem. Vzniklý fork zvýšil z dosavadních 8 MB velikost jednoho bloku až na úctyhodných 32 MB, tedy technicky nový blockchain zvládne ještě čtyřikrát víc transakcí. Opět je ale potřeba brát v potaz, že oproti původnímu systému samotného bitcoinu (BTC) není tato hranice ani zdaleka tak aktivně využita. Zůstává tedy otázkou, zda takové vylepšení bylo opravdu potřeba. Cena BCH do značné míry pouze kopíruje cenu původního bitcoinu. Pro predikci vývoje jeho ceny tak zůstává zásadní sledovat vývoj ceny původní měny. Uvidíme, zda zmíněná vylepšení kódu přinesou této měně v budoucnosti štěstí.

The post Zaostřeno na bitcoin cash appeared first on Kryptomonitor.

zdroj:www.kurzy.cz