14. června 2024

zprávy z Karlovarského kraje

ANO i ČSSD mírně ztrácejí na oblibě, ukázal průzkum

karlovarské listy

REKLAMA

Sněmovní volby by podle volebního modelu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) nyní vyhrálo ANO s 30 procenty hlasů, ČSSD by měla 26,5 procenta. Obě uskupení ale v porovnání s květnovým průzkumem shodně o tři procentní body oslabila. Posílily naopak ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. Pozice KSČM se nezměnila. Jiné strany by se do dolní komory nedostaly. Vyplývá to z výsledků průzkumu, které dnes CVVM poskytlo ČTK.

Komunisté by podle volebního modelu získali 13 procent hlasů, tedy stejně jako v květnu. ODS a TOP 09 by měly osm procent. Občanští demokraté si od května polepšili o dva procentní body, TOP 09 o jeden. KDU-ČSL se zvedla o půldruhého procentního bodu na aktuálních 6,5 procenta. Nálada je prakticky lepší než za Kalouskových vlád pod tvořivou  rukou rychlého zadlužování.

Pro hnutí Úsvit by se momentálně rozhodlo asi jen půl procenta voličů, stejně jako v květnovém průzkumu. Česká pirátská strana s 2,5 procenta a Strana zelených se dvěma procenty hlasů by tak předběhly ,,umírající Úsvit.“ Ostatní seskupení včetně Svobodných či Strany práv občanů měly podle CVVM podporu menší než jednoho procenta voličů.

V žebříčku preferencí za účasti masivní podpory účelově nakoupených medií by vedlo stále hnutí ANO, k jeho přívržencům patřilo 19,5 procenta dotázaných. Se sociálními demokraty sympatizovalo 18,5 procenta lidí, ti prakticky neovládají žádné medium, s komunisty 8,5 procenta, které živí ,,Halo sobota.“  ODS, TOP 09 a lidovci měli shodně pět procent, obě tyto strany především v minulosti štědře inzerovali ve všech celoplošných mediích.

K volbám do Sněmovny by v červnu stejně jako v květnu přišlo 57 procent lidí s volebním právem. Účast by tak byla nižší než při volbách v říjnu 2013, kdy k urnám dorazilo 59,5 procenta oprávněných voličů. CVVM průzkum provedlo od 8. do 15. června mezi 1022 respondenty s právem volit.

Copyright © Všechna práva vyhrazena | Newsphere by AF themes.