30. května 2024

zprávy z Karlovarského kraje

ANO může do firem dosazovat za odborníky koho chce?

KVListy archiv

REKLAMA

Kdo obsadí vysoké posty v podnicích budou poprvé v historii České republiky rozhodovat výhradně politici z hnutí ANO. Již nebude žádná z parlamentních stran do výběru „odborníků“ mluvit. Andrej Babiš, který již před časem chtěl získat hlavní slovo v tom, kdo bude v dozorčích radách státem ovládaných podniků, se dočkal.

Aby se mohlo stát Babišovo přání skutečností, muselo všemu přecházet odstranění lidí z jiných politických stran, kteří  by dozajista byly ve výboru pro personální nominace přinejmenším nemlčícími svědky toho, co se bude nově ve výboru odehrávat.

Začátkem února z něho vláda bez jáké koli diskuse vypoklonkovala šéfa Úřadu vlády Pavla Dvořáka, kterého nominovala ČSSD, i Lenku Jirsa Pavlátkovou, kterou do výboru doporučili lidovci. Zůstala pochopitelně jen zástupkyně ANO Yvona Charouzdová, kterou doplnili Radek Augustin, nový šéf Úřadu vlády na návrh Babiše. Zůstal i bývalý ministr životního prostředí v Topolánkově vládě ODS Petr Jan Kalaš. Toho doporučil jako náhodou  Richard Brabec (ANO).

„Výbor pro personální nominace již není jako dříve složen koaličně. Jsme menšinová vláda,“ zdůvodnil premiér České republiky Andrej Babiš deníku Právo.

Výbor byl před čtyřmi roky vytvořen jako opatření proti tomu, aby se do dozorčích rad dostávali odborně nebo jinak nezpůsobilí lidé takzvaně za zásluhy i proto byl zastoupen pro kontrolu koaličními partnery. Dnes již asi kontrola potřeba není, protože jsou v něm jen poctiví a čestní lidé navržení  za hnutí ANO.

Premiér České republiky v demisi Andrej Babiš odmítl, že by si hnutí touto cestou chtělo prosazovat do dozorčích rad své lidi. Výklad „své lidi“ náš právní řád bohužel nezná a tak je možné vlastně všechno.

„Nemáme nominační zákon v programu. Nikdo to nechce. Ať si to předloží někdo jiný ze Sněmovny. My ho nepotřebujeme. Máme nominační výbor,“ řekl Právu Babiš.
Jak dodal, s novým předsedou výboru Augustinem již o stylu práce mluvili.

„Nový šéf ví, že my pracujeme jiným tempem. Že máme tah na branku a chceme všechno rychle. Tak předpokládám, že tomu přizpůsobí práci výboru,“ podotkl premiér.

číst celý text…

zdroj: právo, seznam, redakce KVL

„Snad už je všem jasné, že pravda súdruha AB je jedna!“

 

 

Prezident Zeman vyzval sněmovnu k výměně vedení České televize

Copyright © Všechna práva vyhrazena | Newsphere by AF themes.