25. července 2024

zprávy z Karlovarského kraje

Boží Dar – Božídarské rašeliniště

REKLAMA

Ve čtvrtek 19. června 2024 v ranních hodinách se sešly turistky na dolním nádraží. Přišlo jich třináct, a čtrnáctá nastoupila v Ostrově. Před devátou hodinou přijel autobus, děvčata nastoupila s cestujícími a autobus vyjel směrem na Bohatice, Ostrov, Jáchymov a cíl Boží Dar. Po hodince v deset hodin vystoupily na Božím Daru.

Vydaly se na naučnou stezku Rašeliniště, která měří čtyři kilometry. Stezka má dvanáct zastávek. Na rašeliništi v každém období kvetou nádherné květinky.

Dnes tu kvetly nejvíce po krušnohorské louce rdesna hadí kořen. Rdesno hadí kořen roste asi do jednoho metru ve vlhké půdě. Má krásné růžové kvítky. Je to léčivá rostlinka.

Z jejího kořene se dělají přípravky na vnitřní užívání a to odvar nebo tinktura, která léčí chronický zánět tlustého střeva. Zevně se z natě dělají nálevy, které léčí hnisavé rány a popáleniny.

Na krušnohorském rašeliništi najdete až šedesát kvetoucích kytiček v různém období. Například Lupina vlčí bob, koprník štětinolistý, pryskyřník prudký, suchopýr pochvatý, stračky velkokvěté, kohoutek luční atd. Rostou zde i různé stromy jako jedle, borovice, trpasličí břízy, smrky.

Chvílemi foukal studený vítr. Ženy prošly naučnou stezkou a na jejím konci, kde je odpočívadlo, tak si sedly a nasvačily se. Jak tak seděly tak na noze jedné turistky přistál krásný brouček.

Turistky zjistily, že se jedná o škodlivého brouka Listokaze zahradního.

Po svačince pokračovaly cyklostezkou kolem rybníčka, kde je pohádkový Rákosníček a lavička s Křemílkem a Vochomůrkou.

Pokračovaly, až došly zpět kolem restaurace pension, kam se šly naobědvat. Jelikož měly ještě dvě hodinky čas, než jim jel autobus. Po dobrém obědě se zastavily v Infocentru a místním muzeu.

Ve městě stojí kostel svaté Anny z šestnáctého století.

Tento kostel prošel mnohokrát rekonstrukcí. Byl postaven v šestnáctého století. V roce dva tisíce dvacet jedna po rozsáhlé rekonstrukci se stává znovu duchovním centrem tohoto horského městečka Božího Daru.

Došly na zastávku, kam jim ve dvě hodiny přijel autobus a jely zpět do Karlových Varů. U tržnice se všechny rozloučily.


Copyright © Všechna práva vyhrazena | Newsphere by AF themes.