25. července 2024

zprávy z Karlovarského kraje

REKLAMA

Dne 13.června se sešlo na dolním nádraží dvanáct turistek. Autobus jim přijel před devátou, nastoupily a jely do obce Pila. Za dvacet minut vystoupily na zastávce Rozcestí Pila. Vydaly se červenou turistickou značkou směrem do Dlouhé Lomnice.

Obec Pila leží sedm kilometrů od Karlových Varů. Jižní částí protéká potok Lomnický. Žije zde pět set osmdesát tři obyvatel. Mají zde svůj hřbitov. Je pěkně udržovaný.

Dříve tu byl důl a briketárna, těžilo se zde voskové uhlí. Nad bývalou Pilskou hospodou se daly doprava po silnici, až se dostaly na lesní cestu. Kolem je krásná krajina.

Cestou, jak se bavily, tak začaly sbírat houby. Bylo vidět na Andělskou Horu a kamenný lom v Horních Tašovicích.

Kolem cesty jsou louky rozkvetlé lučními květy. Došly k obcí Malá Víska, kde žije asi třicet tři obyvatel. Kolem ní prošly, až došly do obce Žalmanov. Zde mají kostel Nanebevzetí panny Marie.

Tento kostel byl postaven v polovině čtrnáctého století. Po odchodu německých obyvatel postupně chátral. Na začátku dvacátého století proběhla renovace vnější fasády zašlého kostela.

Tento kostel je dnes ve vlastnictví Římskokatolické farnosti Bochov.

Turistky pokračovaly, až došly k soukromé prodejně masa a uzenin. V Bistru si daly prejt se šťouchanými brambory, vinnou klobásu s opečenými brambory a některé polévku prdelačku. Všem moc chutnalo.

Rodinná firma dříve zde skladovala vakuované balené brambory. Při loupání brambor bylo dost odpadu, který využili k vlastnímu chovu prasat. Od roku tisíc devět set devadesát devět začali vyrábět uzenářské výrobky.

Jejich výrobky jsou oceněny Potravinářskou komorou ČR. V roce dva tisíce dvacet tři získali první místo v krajské soutěži Dobrota Karlovarského kraje.

Po odpočinku a hlavně dobrém jídle si děvčata zakoupila i nějaké uzenářské výrobky a odebrala se na autobus.

Po jedné hodině přijel autobus, do kterého nastoupily a odjely do Karlových Varů a tam se rozešly.


 

Copyright © Všechna práva vyhrazena | Newsphere by AF themes.